Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie łatwiej poruszać się po mieście. Zniknie kilkaset barier architektonicznych

red
Będzie łatwiej poruszać się po mieście. Zniknie kilkaset barier architektonicznych
Będzie łatwiej poruszać się po mieście. Zniknie kilkaset barier architektonicznych pixabay.com CC0 Public Domain
W 2017 roku na usuwanie barier architektonicznych w mieście ma zostać wydanych 2 mln złotych. W ubiegłym roku na likwidację 197 miejsc, które utrudniały poruszanie się osobom niepełnosprawnym, a także rodzicom z wózkami dziecięcymi, miasto wydało ponad milion złotych.

Od czterech lat stołeczny ratusz zaangażowany jest we współpracę z twórcami Warszawskiej Mapy Barier przy projekcie usuwania barier architektonicznych z przestrzeni publicznej miasta. W ubiegłym roku zarządcy dróg otrzymali na ten cel 1,3 mln zł. Co roku pieniądze rezerwowane są w budżecie przez warszawskich radnych.

W 2016 zlikwidowano 197 utrudnień na ulicach. Wybrano miejsca, gdzie były one szczególnie uciążliwe, a jednocześnie łatwe i szybkie do usunięcia, tak aby bez konieczności prowadzenia kosztownych inwestycji ułatwić poruszanie się po mieście.

Tegoroczne wydatki na ten cel mają wzrosnąć prawie o milion złotych, bo do 2,2 mln. Oprócz miliona z budżetu miasta dedykowanego na ten cel, 1 mln przeznaczy ZDM oraz 200 tys. zł z własnych środków dołoży Biuro Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowym.

Zgłosiło się pięć dzielnic (Śródmieście, Mokotów, Rembertów, Wawer, Wesoła), które wytypowały 78 barier do likwidacji. Dzielnica Mokotów zajmie się m.in. ul. Jana Bytnara „Rudego” – obniżone zostaną krawężniki na skrzyżowaniach z ulicami poprzecznymi. Rembertów zaplanował likwidację barier m.in. na ul. Jaworzniaków, Kordiana, Magenta, Gawędziarzy, Konwisarskiej.
Zarząd Terenów Publicznych (Śródmieście) poprawi przejścia m.in. na ul. Inflanckiej, Sapieżyńskiej, Karmelickiej. W Wawrze m.in. zmodernizowane zostaną przejścia na ul. Bystrzyckiej przy skrzyżowaniach z ulicami: Trocinową, Bartoszycką, Biernacką, Podkowy i Oliwkową; na ul. Odrodzenia przy skrzyżowaniach z Homera i Szoferską; na ul. Bajkowej przy skrzyżowaniach z ulicami: Klimatyczną, Wielostronną, Pomologiczną, Słotną, Ulanowską i Junaków. Krawężniki zostaną obniżone z obu stron, chodnik przebudowany, położone zostaną też żółte płyty ostrzegawcze.

Zarząd Dróg Miejskich przebuduje ok. 200 miejsc wymagających remontów w niedużej skali. Przetarg zostanie ogłoszony już wkrótce. Obecnie przy udziale organizacji pozarządowych trwa typowanie tych miejsc. Poza tym drogowcy będą usuwali bariery architektoniczne w ramach weekendowych wymian nawierzchni, budowy i remontów chodników, dróg rowerowych, przystanków autobusowych.

W planach jest wytyczenie przejścia naziemnego przez ul. Czerniakowską przy Chełmskiej oraz przez ul. Raszyńską przy Koszykowej. Przebudowa czeka też ulicę Miodową i al. Jana Pawła II – będą one nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim dostępne bez utrudnień dla wszystkich mieszkańców. Pojawią się nowe przejścia naziemnie przy Dworcu Centralnym – tym razem przy rondzie Czterdziestolatka.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto