Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bemowo mówi "stop hejtowi". Renata Kaznowska: troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to nasz priorytet

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Bemowo mówi "stop hejtowi". W dzielnicy trwa ważna kampania
Bemowo mówi "stop hejtowi". W dzielnicy trwa ważna kampania Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Na terenie placówek oświatowych znajdujących się na Bemowie trwa kampania, której celem jest przeciwdziałanie hejtowi i mowie nienawiści. W ramach projektu w szkołach odbywają się spotkania z młodzieżą, podczas których wyświetlane są pokazy filmu oraz mają miejsce warsztaty z udziałem aktywistki, prawnika i psychoterapeutki. W jednym z ostatnich wydarzeń uczestniczyła wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

Dzięki współdziałaniu biblioteki publicznej na Bemowie i zastępcy burmistrza dzielnicy Piotra Kobierskiego, w 13 szkołach trwa cykl spotkań z młodymi ludźmi, które mają im uświadomić, jak destrukcyjny jest hejt. Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych z Bemowa, oglądają film "Mówimy stop hejtowi” oraz biorą udział w warsztatach z udziałem znanych osób, m.in. Mai Staśko i Marcina Kruszewskiego.

Troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to nasz priorytet. Wiemy jak ważnym elementem dobrego samopoczucia dziewcząt i chłopców jest kontakt z rówieśnikami, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Żniwo, jakie zbiera obecnie mowa nienawiści i hejt jest przerażające, dlatego inicjatywy, zwłaszcza z udziałem młodzieży są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że uczniowie z naszych szkół tak mocno zaangażowali się w stworzenie materiału filmowego o przemocy i jej skutkach, i dla ofiary i dla hejtera - podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, która wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym dla uczniów w szkole podstawowej przy ul. Górczewskiej 201.

Bemowo mówi "stop hejtowi". W dzielnicy trwa ważna kampania

Bemowo mówi "stop hejtowi". Renata Kaznowska: troska o zdrow...

Warsztaty wrażliwości

W dobie nieograniczonego dostępu do mediów niezwykle ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, uświadamianie im, w jaki sposób należy reagować na hejt oraz gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc, gdy oni sami lub ich bliscy są ofiarami hejtu - mówił obecny na spotkaniu Piotr Kobierski, wiceburmistrz Bemowa.

W kampanii przeciw hejtowi biorą udział: aktywistka, feministka i pisarka Maja Staśko oraz Marcin Kruszewski, twórca marki "Prawo Marcina”.

Moja historia mówi o tym, że poszukiwanie pomocy i wsparcia działa. W trakcie spotkań w szkole stałam przed uczniami i uczennicami, rozmawiałam, dzieliłam się swoim doświadczeniem. Dzięki skorzystaniu z pomocy przetrwałam. To była najlepsza decyzja i moja wielka siła, bo prośba o wsparcie to siła, nie słabość - tak Maja Staśko opowiada o swojej walce z hejtem podczas spotkań z młodzieżą.

W ramach kampanii odbywa się łącznie 13 spotkań w bemowskich szkołach. Podczas nich uczniowie mogą także porozmawiać z psychoterapeutką Katarzyną Olobry-Księżak, dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 20 na Bemowie.

Zależy mi na uwrażliwieniu słuchaczy oraz uświadomieniu im negatywnych skutków tego zjawiska. Wspólnie z młodzieżą zastanawiamy się, czym jest hejt, kim jest hejter, jak hejt wpływa na nasze życie, jakie są jego konsekwencje emocjonalne - mówi psychoterapuetka.

Z kolei Anna Fiszer-Nowacka, dyrektorka biblioteki publicznej na Bemowie dodaje, że zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże, również w innych dzielnicach.

Film "Mówimy stop hejtowi” dostępny jest na kanale YouTube Biblioteka Bemowo. Link do wideo tutaj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto