Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betonowa wanna z Oppeln

Sławek Szota
Sławek Szota
Czemu złomierze jej nie biorą? A czy ktoś przyjmie w skupie złomu wannę wykonaną z ... żelbetonu!
Czemu złomierze jej nie biorą? A czy ktoś przyjmie w skupie złomu wannę wykonaną z ... żelbetonu! Sławek Szota
Na pozór nic specjalnego, stara wanna stojąca pośród innych niepotrzebnych rzeczy. Baczniejszego obserwatora może zastanowić fakt, że nie wzbudza ona pożądania złomiarzy. Jest to zadziwiające, gdyż zwykle potrafią oni każdy przedmiot metalowy wymienić na płynne dobro zwane, alkoholem etylowym.

Kiedy takie cuda pojawiły się w naszym mieście? Trudno określić. Na pewno występowały po pierwszej wojnie światowej. Skąd taka wiedza? Budynek w którym mieszkam został oddany do użytku w 1922 roku i taka wanna zachował się na strychu jeszcze do przełomu tysiącleci.
Jest ona ciężka "jak półtora nieszczęścia", gdyż ze strychu znosiło ją (według relacji świadka) 4 rosłych facetów, którzy przy tym mało nie pomarli z wysiłku.
Ale ma prawo być ciężka- ma ścianki o przybliżonej grubości 2,5 centymetra.
Skąd pomysł na produkcję wanien z tak nietypowego materiału? Niemcy były państwem wojowniczym, ale o stosunkowo słabym zapleczu surowcowym. Przedłużająca się "wielka wojna" zmusiła armię to szukania rezerw w każdym dostępnym miejscu... Z wież kościelnych znikały dzwony, a rynek został wyczyszczony z monet.I jak w takich warunkach rozmienić banknot "na drobne"?
Aby umożliwić detaliczny handel władze poszczególnych miast wypuszczały "notgeldy" czyli pieniądze zastępcze. Były one przeważnie papierowe, ale trafiały się również...porcelanowe i fajansowe! Cóż, trzeba sobie jakoś radzić, jak rzekł baca zawiązując buta dżdżownicą :)
Możemy sobie wyobrazić, jakie zamieszanie spowodowałoby dziś zniknięcie bilonu... Jak tu kupić chleb lub zapałki, jeżeli najmniejszym pieniądzem jest 10 złoty? Sparaliżowana by została opolska strefa płatnego parkowania. (w 2011 roku gdy strefa nie działała przez tydzień kierowcy bardzo się cieszyli z bezpłatnego parkowania...ale tylko przez pierwszy dzień. Parkowanie choć bezpłatne stało się niewykonalna, ale to osobna historia)
Choć brzmi to nieprawdopodobnie z siatkobetonu budowano nawet... jachty! Jedna taka konstrukcja pływa po Mazurach już od 40 lat!
Również i w tym wypadku zadecydowały problemy materiałowe. O ile Niemcom brakowało metali, o tyle "za komuny" brakowało "wszystkiego". Siatkobeton okazał się materiałem bardziej dostępnym od żywic epoksydowych i włókien szklanych, koniecznych do wykonania kadłuba jachtu z laminatu.Dla ciekawych
Jacht z siatkobetonu (z powodu cieniutkiego zbrojenia żelbeton z jakiego wykonano i jacht i wannę  określany jest również jako siatkobeton)
http://forum.mazury.info.pl/printview.php?t=2181&start=0&sid=9c81293a4952d1abdb4997d654b60764 

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto