Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Warszawie. Na jaką pomoc mogą liczyć potrzebujący?

Adam Tarski
Milion złotych - tyle kosztowała łaźnia dla bezdomnych, która stanęła w Warszawie na wiosnę 2017 roku. Osoby potrzebujące mogą tam wziąć prysznic, umyć się i przebrać.

Bezpośrednie prowadzenie łaźni, w wyniku otwartego konkursu ofert zorganizowanego przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy zostało zlecone Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zgodnie z zawartą umową Warszawa pokrywa blisko 86% procent kosztów, jakie poniesie Caritas udzielając dotacji w wysokości 189 308 zł.
Milion złotych - tyle kosztowała łaźnia dla bezdomnych, która stanęła w Warszawie na wiosnę 2017 roku. Osoby potrzebujące mogą tam wziąć prysznic, umyć się i przebrać. Bezpośrednie prowadzenie łaźni, w wyniku otwartego konkursu ofert zorganizowanego przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy zostało zlecone Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zgodnie z zawartą umową Warszawa pokrywa blisko 86% procent kosztów, jakie poniesie Caritas udzielając dotacji w wysokości 189 308 zł. mat. prasowe / m. st. Warszawa
Bezdomni w Warszawie stanowią grupę niespełna 3 tysięcy osób. To jeden jeden z wyższych wyników w kraju. Do stolicy przybywają w poszukiwaniu pomocy lub lepszych perspektyw na życie. Część z nich może liczyć na pomoc organizacji pożytku publicznego i wolontariuszy. Warto znać część z tych adresów następnym razem, gdy spotkamy marznącą w śniegu lub śpiącą w dworcowej poczekalni.

Bezdomni w Warszawie - 2700 osób nie ma dachu nad głową

Szacuje się, że w Warszawie przebywa niecałe 3 tysiące osób bezdomnych. Są to dane szacunkowe, bo ostatnie prowadzone badania nie uwzględniały m.in. osób, które "pomieszkują" u osób znajomych, ani tych, których w trakcie badania nie udało się odszukać. Ogólnopolska akcja liczenia osób bezdomnych przeprowadzana jest co dwa lata, zimą. Wedle danych ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej osób bez dachu nad głową w 2017 było w całej Polsce 33,4 tysiąca, z czego 4 785 osób przebywało w województwie Mazowieckim. To najwyższy wynik wśród wszystkich województw. Duże miasta jak Warszawa ułatwiają przeżycie dzięki siatce organizacji i instytucji, które pomagają potrzebującym.

Oto 7 inicjatyw adresowanych w stolicy do osób potrzebujących

Bezdomni w Warszawie - co robić?

Usunięcie osoby bezdomnej z miejsca, które zajmuje bywa często niemożliwe, bo jeśli nie narusza ona przepisów, nie włamała się na cudzą własność, nie jest pijana, ani agresywna, to najczęściej nie łamie prawa. Jeśli osoba bezdomna została wpuszczona np. na klatkę schodową bloku lub kamienicy przez któregoś z lokatorów, to nie łamie ona prawa i nie ma powodów do jej usunięcia. Możemy natomiast przekonać taką osobę do uzyskania pomocy w szeregu instytucji. Gdzie mogą zgłosić się osoby, którym zimą grozi życie na ulicy?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto