Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badanie dna oka na Placu Zamkowym

Patrycja Śledziewska
Badania dna oka pozwalają zapobiegać chorobom wywołującym ślepotę
Badania dna oka pozwalają zapobiegać chorobom wywołującym ślepotę Fot. archiwum
Miasteczko edukacyjne, w którym przez dwa dni prowadzone będą bezpłatne badania dna oka, powstanie w poniedziałek 19 września na placu Zamkowym. Badania pozwolą na wczesne rozpoznanie chorób będących powszechną przyczyną utraty wzroku - AMD (zwyrodnienie plamki ocznej) oraz DME (cukrzycowy obrzęk plamki).

Przekrój oka w namiocie

Na terenie miasteczka staną dwa namioty sferyczne przypominające gałki oczne. W pierwszym, badawczym, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań dna oka i pomiaru glukozy we krwi. W drugim - edukacyjnym - odbywać się będą wykłady, projekcje oraz emisje filmów.

Badaniom towarzyszyć będą m.in. wystawa zdjęć Tomasza Sikory, możliwość kontaktu z ekspertami i dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość obejrzenia szczegółowego przekroju wnętrza oka w specjalnie przystosowanym obserwatorium. Filmy wyświetlane w namiocie edukacyjnym poruszać będą temat pomocy niewidomym oraz pokazywać świat widziany przez osoby z chorobami oczu. W miasteczku skorzystamy też z symulatorów widzenia pozwalających przekonać się, jak widzi osoba cierpiąca na choroby siatkówki oka, skorzystać z przedmiotów codziennego użytku dla niewidomych oraz napisać swoje imię alfabetem Braille'a.

Epidemia ślepoty XXI w.

Tydzień Badania Oka - VI Retina Week ma zachęcić do profilaktyki chorób siatkówki oka. AMD oraz DME, obok jaskry i zaćmy, stanowią najpoważniejszą przyczynę utraty wzroku na świecie. Zwyrodnienie plamki (AMD) związane z wiekiem jest główną przyczyną utraty wzroku u pacjentów powyżej 50. roku życia. Szybko postępujący charakter AMD i dynamiczny wzrost liczby zachorowań sprawiają, że jest ono uznawane za przyczynę epidemii ślepoty XXI w.

Z kolei cukrzycowy obrzęk plamki (DME) jest poważnym powikłaniem cukrzycy, a zarazem drugą po AMD najczęstszą przyczyną trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku, przede wszystkim u osób w wieku produkcyjnym. - Tydzień Badania Dna Oka - VI Retina Week to sposób na przebadanie kilku tysięcy osób. Dla wielu z nich badania profilaktyczne i wczesna diagnostyka to szansa na uratowanie wzroku. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swoich oczu, powinien pojawić się na Placu Zamkowym - zachęca Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Marsz niewidomych

W czwartek 15 września Retina Week otworzą badania w przychodni sejmowej, podczas których wzrok diagnozować będą posłowie. Mają dać przykład reszcie społeczeństwa.

Tegoroczne obchody Tygodnia Badania Dna Oka toczyć się będą równolegle z akcją prowadzoną przez Polski Związek Niewidomych. W ramach działań PZN zorganizowanych pod hasłem "Niewidomi już widoczni" 19 września ulicami Warszawy przejdzie marsz osób niewidomych. Pokonają one trasę od ronda de Gaulle'a na plac Zamkowy, umieszczając na budynkach użyteczności publicznej tabliczki w alfabecie Braille'a.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto