Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne warsztaty kosmiczne w Młynie Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
CNMW
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach astronomicznych. Oprócz zajęć praktycznych uczestnicy zapoznają się z sylwetkami i osiągnięciami polskich naukowców w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej.

Na początku listopada w centrum nauki rusza druga odsłona „Polskiej Listy Naukowców". W tym roku tematem przewodnim projektu są osiągnięcia polskich uczonych w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej. W ramach „PLN2" przygotowano cztery warsztaty dla różnych grup wiekowych. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach zadania z zakresu działalności upowszechniającej naukę. Partnerem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy realizacji projektu jest Fundacji im. Aleksandra Jabłońskiego, działająca przy Instytucie Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.
Jak działają rakiety? Jak obserwować fazy księżyca?
Zajęcia zatytułowane „Rakietowy odlot" skierowane są do dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Będą poświęcone budowie i uruchamianiu rakiet kosmicznych. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się z czego składa się i jak działa rakieta, wykorzystywana do transportu astronautów w przestrzeń kosmiczną. Podczas zajęć praktycznych będzie można samodzielnie wykonać różne rodzaje rakiet (m.in. rakietę pneumatyczną i odrzutową), sprawdzić jak startują i jak daleko są w stanie polecieć. W ramach warsztatu uczestnicy zapoznają się z sylwetkami i osiągnięciami polskich naukowców w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej.
Drugie z zajęć przygotowanych przez Młyn Wiedzy to „Księżycowy zawrót głowy". Podczas warsztatu uczestnicy (dzieci w wieku od 6 do 9 lat) zgłębią wiedzę na temat faz księżyca, dowiedzą się jak rozpoznać księżyce planet Układu Słonecznego. Podczas praktycznej części warsztatu uczestnicy zbudują w parach własny zestaw do obserwacji faz księżyca, a także przekonają się, że krajobraz księżycowy nie musi przypominać tego znanego, chociażby z obserwacji naturalnego satelity Ziemi.
Laserowe szachy i stabilność konstrukcji
Dla młodzieży (13-19 lat) przygotowano zajęcia „Inżynieria Al dente". Na tych warsztatach uczestnicy zamienią się w inżynierów i skupią się na – moście – jednym z najważniejszych i najstarszych wynalazków w historii ludzkości, a także na inżynierii wykorzystywanej w urządzeniach przystosowanych do pracy w kosmosie. W trakcie zajęć będą poruszone podstawowe zasady fizyczne odpowiedzialne za stabilność konstrukcji (inżynieria budowlana, konstrukcyjna, wytrzymałościowa), ekonomia wydatków oraz fizyka naprężeń.
Dla tej samej grupy wiekowej przygotowano laserowe szachy – „Turniej Keth". To zabawa dla miłośników tej gry. W oparciu o jasne zasady panujące na kwadratowej szachownicy oraz podstawowe zasady optyki gra staje się bardziej atrakcyjna. Zajęcia to doskonały trening umysłu, który ćwiczy koncentracje, refleks i spostrzegawczość. W trakcie warsztatów zostaną poruszone takie zagadnienia jak: prawo odbicia i załamania, natura światła oraz światło laserowe.
Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Na zgłoszenia czekamy pod adresem poczty elektronicznej: [email protected]. W wiadomości należy podać: nazwę zajęć (i termin), w którym chce się uczestniczyć, imię, nazwisko oraz wiek uczestnika. Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania puli miejsc na dany warsztat.
Co, gdzie, kiedy?
Wszystkie warsztaty odbywają się w przestrzeni Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Władysława Łokietka 5 w Toruniu.
Zajęcia „Rakietowy odlot" i „Księżycowy zawrót głowy" odbędą się w dniach: 8, 9, 10, 15, 16, 22, 29 i 30 listopada w godz. 10.00-11.30.
Warsztat „Inżynieria Al dente" zaplanowano w dniu 16 listopada w godz. 12.00-13.30 i 14.00-15.30.
Turnieje „Keth – laserowe szachy" odbędą się 15 i 23 listopada w godz. 12.00-13.30 i 14.00-15.30.
Regulamin uczestnictwa w warsztatach w ramach projektu „Polska Lista Naukowców 2" jest dostępny na stronie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: http://mlynwiedzy.org.pl. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto