Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białołęka przyszłości. Potężne osiedle, nowe szkoły, druga linia tramwajowa, parki, boiska i zieleń

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Pracownia A2P2 / Biuro Architektury m.st. Warszawy
Poznaliśmy koncepcję rozwoju terenów poprzemysłowych położonych na terenie Starych Świdrów - sporym obszarze należącym do Białołęki. W dzielnicy mają powstać nowe bloki mieszkalne, szkoły, linia tramwajowa, parki i obiekty rekreacyjne. Szczegóły w artykule poniżej.

Stare Świdry "wygodnym i zielonym miastem"?

Stare Świdry to część Białołęki stanowiąca w dużej mierze tereny pofabryczne i poprzemysłowe. Najstarsi mieszkańcy dzielnicy z pewnością pamiętają jeszcze czasy, w których prężnie działała tam fabryka domów. W wielkiej hali wzniesionej w latach 50. powstawały elementy potrzebne do budowy bloków z wielkiej płyty. Zakład zamknięto w latach 90., kiedy zmianom uległy trendy architektoniczne. Opustoszała fabryka stoi tam do dziś, ale jej stan techniczny od lat pozostawia wiele do życzenia.

Miasto chce wskrzesić obszary położone w okolicach Mostu Północnego. Z początkiem lipca zaprezentowano końcową koncepcję zagospodarowania 120 hektarów ziemi. Jak czytamy w prezentacji, w przyszłości na tym właśnie terenie powstać ma wygodne i zielone miasto.

Na terenie Starych Świdrów powstanie osiedle kompletne ze wszystkim, co jest potrzebne, by wygodnie żyć, pracować i wypoczywać - zapowiadają urzędnicy.

Chodzi o tereny nie tylko po fabryce domów, ale również składowiska popiołów z Elektrociepłowni Żerań, które mają zmienić się nie do poznania.

"Nowe" Stare Świdry - szczegóły projektu

Na Starych Świdrach powstać ma zupełnie nowe osiedle, budowane w ramach programu "Mieszkania 2030". Koncepcja rozwoju zakłada warianty stworzenia zarówno mieszkań społecznych i komunalnych, jak i mieszkań z zasobu TBS oraz przeznaczonych na najem komercyjny. Inwestycja zakłada także stworzenie punktów usługowych i biur tworzących nowe miejsca pracy czy obiekty sportowo-rekreacyjne.

Mieszkańcy mają zyskać nowe boiska, skatepark czy place zabaw. Powstaną też nowe parki, na budowę których przewidziano obszar 17 hektarów. Co więcej, w planach jest utworzenie unikatowej przestrzeni zieleni nad samą rzeką. Jak czytamy w projekcie architektów - jest ona nazywana Parkiem nad Wisłą i planowana na 32 hektary.
Rozwój komunikacji i infrastruktury edukacyjnej

Rozwój komunikacji i infrastruktury edukacyjnej

To nie koniec ambitnych planów na dynamizację życia Białołęki. Aby dobrze skomunikować całe osiedle z resztą miasta, urzędnicy chcą doprowadzić na Tarchomin kolejną linię tramwajową, przebiegającą m.in. wzdłuż ul. Myśliborskiej. Ponadto rozmawia się o nowych placówkach edukacyjnych. Planowana jest budowa szkół podstawowych, w których będzie mogło kształcić się 3,5 tys. uczniów, a także przedszkoli i żłobków.

Ile zaczekamy na rozkwit Starych Świdrów?

Na chwilę obecną niestety nie możemy mówić o konkretnych datach i terminach związanych z rozpoczęciem, a co dopiero finalizacją projektu. Zapewne minie jeszcze długi czas, nim pierwsze koparki pojawią się na placu budowy. Dokument "Mieszkania2030" zakłada bowiem regulację miejskiej polityki mieszkaniowej na najbliższe kilkanaście lat.


od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto