Stare Świdry "wygodnym i zielonym miastem"?
Stare Świdry to część Białołęki stanowiąca w dużej mierze tereny pofabryczne i poprzemysłowe. Najstarsi mieszkańcy dzielnicy z pewnością pamiętają jeszcze czasy, w których prężnie działała tam fabryka domów. W wielkiej hali wzniesionej w latach 50. powstawały elementy potrzebne do budowy bloków z wielkiej płyty. Zakład zamknięto w latach 90., kiedy zmianom uległy trendy architektoniczne. Opustoszała fabryka stoi tam do dziś, ale jej stan techniczny od lat pozostawia wiele do życzenia.
Miasto chce wskrzesić obszary położone w okolicach Mostu Północnego. Z początkiem lipca zaprezentowano końcową koncepcję zagospodarowania 120 hektarów ziemi. Jak czytamy w prezentacji, w przyszłości na tym właśnie terenie powstać ma wygodne i zielone miasto.
Na terenie Starych Świdrów powstanie osiedle kompletne ze wszystkim, co jest potrzebne, by wygodnie żyć, pracować i wypoczywać - zapowiadają urzędnicy.
Chodzi o tereny nie tylko po fabryce domów, ale również składowiska popiołów z Elektrociepłowni Żerań, które mają zmienić się nie do poznania.
"Nowe" Stare Świdry - szczegóły projektu
Na Starych Świdrach powstać ma zupełnie nowe osiedle, budowane w ramach programu "Mieszkania 2030". Koncepcja rozwoju zakłada warianty stworzenia zarówno mieszkań społecznych i komunalnych, jak i mieszkań z zasobu TBS oraz przeznaczonych na najem komercyjny. Inwestycja zakłada także stworzenie punktów usługowych i biur tworzących nowe miejsca pracy czy obiekty sportowo-rekreacyjne.
Mieszkańcy mają zyskać nowe boiska, skatepark czy place zabaw. Powstaną też nowe parki, na budowę których przewidziano obszar 17 hektarów. Co więcej, w planach jest utworzenie unikatowej przestrzeni zieleni nad samą rzeką. Jak czytamy w projekcie architektów - jest ona nazywana Parkiem nad Wisłą i planowana na 32 hektary.
Rozwój komunikacji i infrastruktury edukacyjnej
Rozwój komunikacji i infrastruktury edukacyjnej
To nie koniec ambitnych planów na dynamizację życia Białołęki. Aby dobrze skomunikować całe osiedle z resztą miasta, urzędnicy chcą doprowadzić na Tarchomin kolejną linię tramwajową, przebiegającą m.in. wzdłuż ul. Myśliborskiej. Ponadto rozmawia się o nowych placówkach edukacyjnych. Planowana jest budowa szkół podstawowych, w których będzie mogło kształcić się 3,5 tys. uczniów, a także przedszkoli i żłobków.
Ile zaczekamy na rozkwit Starych Świdrów?
Na chwilę obecną niestety nie możemy mówić o konkretnych datach i terminach związanych z rozpoczęciem, a co dopiero finalizacją projektu. Zapewne minie jeszcze długi czas, nim pierwsze koparki pojawią się na placu budowy. Dokument "Mieszkania2030" zakłada bowiem regulację miejskiej polityki mieszkaniowej na najbliższe kilkanaście lat.
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?