Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Narodowa w internecie. Kilkaset tysięcy naukowych publikacji i czasopism w sieci

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Biblioteka Narodowa w internecie. Kilkaset tysięcy naukowych publikacji i czasopism w sieci/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE z nocy muzeów w Gdańsku
Biblioteka Narodowa w internecie. Kilkaset tysięcy naukowych publikacji i czasopism w sieci/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE z nocy muzeów w Gdańsku FOT. TOMASZ BOLT
Biblioteka Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Muzeum Archeologiczne, Instytut Fryderyka Chopina. To tylko niektóre instytucje, których zbiory dostępne są dla wszystkich w internecie. Wiadmość z pewnością ucieszy wszystkich miłośników sztuki a szczególnie tych, dla których wyjście do muzeum czy biblioteki stanowiło ogromny problem.

Dużym utrudnieniem w polskich instytucjach naukowych była do tej pory niemożność zwiedzania placówek z pupilem czy trudność ze spożywaniem posiłków albo aromatycznej kawy podczas studiowania ukochanej lektury. Teraz przyszła zmiana. Coraz więcej stołecznych instytucji udostępnia swoje zbiory w sieci. Właśnie dołączyła do nich Biblioteka Narodowa (przy współpracy z Politechniką Warszawską) a także Muzeum Archeologiczne. Słynną na całym świecie operę Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór" można także było oglądać 19 listopada w sieci. Jak informuje serwis legalnakultura.pl w inbternecie dostępne są też lektury szkolne, które można ściągać za darmo z legalnych źródeł poprzez internetowy serwis bookto.pl.

Zobacz też: Muzeum Narodowe w Google Cultural Institute. Zbiory dostępne są w internecie [ZDJĘCIA]

Publikacje Biblioteki Narodowej i Politechniki Warszawskiej
Wkrótce sukcesywnie w internecie mają się pojawiać artykuły naukowe i czasopisma. Kilkaset tysięcy publikacji ogólnodostępnych w internecie to efekt współpracy Biblioteki Narodowej i Biblioteki Politechniki Warszawskiej. Całość zamknięta jest w projekcie digitalizacyjnym "Merkuriusz" (nazwa nawiązuje do najstarszego polskiego czasopisma - "Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zawierający") za 15 milionów złotych. - Jego celem jest przekształcenie do postaci cyfrowej i stworzenie opisów bibliograficznych artykułów, które w latach 2002-2014 ukazały się na łamach polskich periodyków umieszczonych na liście punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prace obejmą ponad 1900 tytułów czasopism i ponad 700 tysięcy artykułów. Publikacje w formie cyfrowej dostępne będą dla czytelników w bibliotekach na terenie całej Polski poprzez Cyfrową Wypożyczalnię Publikacji Naukowych ACADEMICA, której uruchomienie zaplanowane jest w najbliższych tygodniach - czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.

Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto