Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Uniwersytecka i Hotel Sobieski na liście dóbr kultury współczesnej Warszawy. Obiekty będą chronione

Redakcja
Biblioteka Uniwersytecka, Hotel Sobieski, Sąd Najwyższy, biurowiec firmy Kolmex i kompleks domów firmy Budrex na Żoliborzu, w sumie ponad 50 budynków trafi na listę dóbr kultury współczesnej Warszawy. Wszystkie poznamy w przyszłym miesiącu. Dalsza część artykułu poniżej.

Odświeżona lista dóbr kultury współczesnej Warszawy

Na listę dóbr kultury współczesnej Warszawy mają szansę trafić budynki powstałe w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zespół do spraw dóbr kultury współczesnej, powołany w październiku 2019 r. przez prezydenta Warszawy i działający przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, nie tworzy co roku nowej listy od podstaw, ale weryfikuje poprzednią. Może się bowiem okazać, że straciła ona na aktualności. Jeden z budynków mógł zniknął z mapy Warszawy, a inny zostać włączony do gminnej ewidencji zabytków.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, za dobra kultury współczesnej uznaje się: „_Niebędące zabytkami dobra kultury, takie jak pomniki, miejsca pamięci, budynki, ich wnętrza i detale, zespoły budynków, założenia urbanistyczne i krajobrazowe, będące uznanym dorobkiem współcześnie żyjących pokoleń, jeżeli cechuje je wysoka wartość artystyczna lub historyczna. Efektem prac zespołu eksperckiego będzie rekomendacja obiektów do objęcia ochroną planistyczną jako dobra kultury współczesnej w rozumieniu przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym_” - czytamy na stronie miasta.

Nie przegapcie

Na odświeżoną listę wstępnie wpisano już gmachy Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej i Sądu Najwyższego przy pl. Krasińskich powstałe w 1999 r. wg projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Znajdzie się na niej również kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w al. KEN (budynek tych samych architektów z lat 1980-85), kompleks domów mieszkalnych firmy Budrex (zbudowany w 1996 r. wg projektu pracowni JEMS Architekci) oraz wzniesiony w 1992 wg projektu Tadeusza Spychały gmach biurowy Kolmex przy ul. Grzybowskiej. Kontrowersje może wzbudzać umieszczenie na liście Hotelu Sobieskiego (zbudowanego w 1992 roku wg projektu Wolfganga Triessinga i Macieja Nowickiego), który od początku krytykowany jest za pastelową kolorystyką elewacji.

Całą listę poznamy już w przyszłym miesiącu. Znajdzie się na niej aż 50 pozycji.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto