Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bieg Powstania Warszawskiego wraca po dwóch latach przerwy. Wkrótce ruszają zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wraca Bieg Powstania Warszawskiego
Wraca Bieg Powstania Warszawskiego Polska Press
Po dwóch latach przerwy biegacze znów będą mieli okazję uczcić pamięć o bohaterach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku. W sobotę 7 sierpnia odbędzie się 30. edycja Biegu Powstania Warszawskiego - jednego z głównych elementów obchodów rocznicowych. Zapisy rozpoczną się 6 lipca o godzinie 10:00. Organizatorzy przedsięwzięcia zaznaczają, że liczba miejsc jest ograniczona.

W sobotę 7 sierpnia 2021 roku, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego. Organizatorzy tego wyjątkowego przedsięwzięcia podkreślają, że jest ono jednym z głównych elementów obchodów rocznicowych.

Mamy nadzieję, że Warszawa ponownie stanie się biegową stolicą Polski, zaś biegacze w świetle płonących zniczy uczczą pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku - informują organizatorzy.

Zapisy rozpoczną się 6 lipca o godz. 10:00.

30. Bieg Powstania Warszawskiego. Nowe przepisy, specjalna oprawa

Cały 2020 rok był praktycznie stracony dla tysięcy biegaczy, którzy zwykle tłumnie zapełniali warszawskie ulice. Chcemy to zmienić, bo wiemy jak istotna dla biegaczy jest aktywność fizyczna i uczestnictwo w tak wielkich imprezach, ale też jak ważne jest dla nich uczczenie rocznic historycznych i dbałość o pamięć - podkreśla Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Ze względu na restrykcje związane z organizowaniem imprez sportowych, tegoroczna edycja Biegu Powstania Warszawskiego będzie różnić się od poprzednich. Uczestnicy zostaną podzieleni na osiem tur, każda maksymalnie po 500 osób, które startować będą w odstępach co minimum 15 minut. Dystans wyniesie 10 kilometrów.

Jak przypomina Karol Adamaszek ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa, w ostatniej odsłonie biegu udział wzięło 13 tysięcy osób. Liczba miejsc w tegorocznej edycji jest więc bardzo ograniczona (4 000).

Historyczna trasa biegu

Trasa będzie tradycyjna. Sportowcy-amatorzy pobiegną ulicami, gdzie w 1944 r. toczyły się bardzo ciężkie walki. Pokonają kolejne kilometry w świetle płonących zniczy, a część trasy znajdzie się w tunelu na Wisłostradzie, gdzie słychać będzie odgłosy walk. Liczę, że 7 sierpnia wspólnie oddamy hołd bohaterom zrywu z 1944 roku - mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

Trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej. Limit na pokonanie tego dystansu wynosi 1,5 godziny.

Bieg ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, przy udziale rekonstruktorów, wpisuje się spektakularnie w obchody kolejnych powstańczych rocznic, niezwykle ważnych dla każdego mieszkańca stolicy - 1 sierpnia 1944 padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy - czytamy na stronie Aktywnej Warszawy.

Wszyscy uczestnicy biegu, którzy ukończą rywalizację otrzymają pamiątkowy medal. Zapisów można dokonywać tutaj.

Bieg Powstania Warszawskiego, po Biegu Konstytucji 3 Maja jest drugim z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o pamięć”. Wieńczy ją Bieg Niepodległości, odbywający się 11 listopada.

Nabór wolontariuszy

Trwa nabór chętnych, którzy podczas 30. Biegu Powstania Warszawskiego będą wspierać organizatorów i uczestników.

Wolontariat to szansa na udział w przygotowaniach jednej z największych, patriotycznych imprez biegowych w Polsce, zawarcie nowych znajomości i zdobycie nowych doświadczeń. Wolontariuszem może zostać każdy, kto skończył 13 lat. Wystarczy do 24 lipca wypełnić formularz elektroniczny, który znajduje się tutaj. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna - informują organizatorzy przedsięwzięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto