Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biografia księdza prałata Bernarda Dembka

Redakcja
Ryszard Bogdan Kucharczyk
Znany duchowny, który urodził się 133 lata temu, wybudował kościół Serca Pana Jezusa w Tarpnie.

Budowa świątyni to wyłączna zasługa księdza prałata Bernarda Dembka urodzonego 11 kwietnia 1878 roku w miejscowości Bartodzieje.
W krótkim zarysie trzeba zaznaczyć misje i zasługi ks. prałata. Uczęszczał do Gimnazjum w Chełmnie. Tu jako uczeń wyższych klas należał do tajnego Kółka Filaretów, mającego na celu kształcenie się w dziejach ojczystych. Przez pewien czas piastował w towarzystwie urząd wiceprezesa.
W 1899 roku zdał maturę i poświęcił się stanowi duchowieństwa udając się na studia teologiczne do Pelplina. Jako kleryk przez władze pruskie zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za przynależenie do kółka chełmińskiego w gimnazjum i skazany na trzy tygodnie więzienia w słynnym procesie toruńskich Filomatów i Filaretów Pomorza. Święcenia kapłańskie otrzymuje w roku 1903 pracując jako kapłan w parafiach.
1 lipca 1920 roku przejmuje probostwo w Grudziądzu, gdzie zostaje dziekanem Dekanatu Grudziądzkiego, a w 1927 roku Prałatem Domowym Jego Świętobliwości.
Doniosła działalność prałata Dembka, uwydatnia się szczególnie na polu kulturalno-oświatowym. Ks. Dembek był czynnym działaczem w Towarzystwie Czytelni Ludowych. Piastował urząd prezesa Komitetu Dzielnicowego na Prusy Królewskie Rady Głównej. Należał także do Zarządu Towarzystwa Naukowego.
Ksiądz Dembek w swej działalności narodowo-oświatowej nie zapomina o Grudziądzu, wygłasza wykłady w różnych towarzystwach. Przybył na stałe do Grudziądza rozpoczynając pracę reorganizacyjną w celu podniesienia ogólnego poziomu moralnego, który ucierpiał przez długoletnią wojnę, czynił starania w kierunku odpolszczenia katolików, którzy zatracili poczucie Polskości.
Napływ co raz to większy ludności polsko-katolickiej spowodował stworzenie nowej świątyni - kościoła Serca Pana Jezusa na przedmieściu Grudziądza. Dzisiaj przy ul. Paderewskiego na osiedlu Tarpno.
Na wstępie przedstawiłem pogląd o wyłącznej zasłudze księdza Dembka. Potwierdzeniem tego są źródła historyczne o jego dążeniu do powstania kościoła, które mogą być oddzielnym zagadnieniem. Jego zasługą jest także uzyskanie na własność dla parafii grudziądzkiej kościoła św. Ducha, który przez setki lat należał do sióstr Benedyktynek.
Ksiądz prałat Bernard Dembek był odznaczony Rycerskim Krzyżem Oficerskim „Polonia Restituta” i krzyżem Organizacji Wojskowej Pomorza.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto