Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biopsja – dowiedz się więcej o tym badaniu

abcZdrowie.pl
by Thirteen Of Clubs / CC BY 2.0 (flickr)
Lekarz zlecił biopsję tobie albo komuś z twoich bliskich? Sprawdź, czym jest, kiedy konieczne jest jej wykonanie, czy jest to zabieg bezpieczny i jak przebiega

Czy wiesz, co dokładnie oznacza termin biopsja? Ten specjalistyczny zabieg diagnostyczny już niejednokrotnie pozwolił na trafną ocenę stanu zdrowia tkanek zmienionych chorobowo oraz wczesne rozpoznanie groźnych zmian. Ponieważ biopsja odgrywa ogromną rolę w diagnostyce nowotworowej, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym badaniu.

Istota biopsji
Ogólnie chodzi o wycięcie pewnego fragmentu z tkanki poddawanej obserwacji – z narządu, z miejsca, w którym pojawiły się zmiany. Ten szeroki termin obejmuje różne metody. Ich rozróżnienie jest możliwe dzięki określeniu sposobu dojścia do badanej zmiany. Są to wówczas: biopsja przezskórna, laparoskopowa, otwarta i endoskopowa. Wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od rodzaju tkanki, którą chcemy zbadać i jej lokalizacji w ciele człowieka. Przy tym, gdy zmiany nie leżą zbyt głęboko, do obserwacji całego zabiegu nie potrzeba dodatkowej aparatury (wystarczy narząd wzroku). W innych przypadkach monitorowany jest on dzięki ultrasonografii komputerowej (USG) lub wprowadzeniu igły biopsyjnej kontrolowanej przy pomocy tomografii komputerowej.

Przygotowanie do zabiegu
Lekarz powinien czuwać nad tym, aby wszystko przebiegało sprawnie, bezpiecznie, ale i w poczuciu komfortu samego badanego. Przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, a zanim postanowi o biopsji, prawdopodobnie zadecyduje też o wykonaniu USG właściwego narządu, zleci morfologię, sprawdzi poziom bilirubiny, żelaza, grupę krwi oraz jej krzepliwość.

Na czym polega biopsja?
W praktyce najbardziej popularnym rodzajem wykonywanej biopsji jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. W tym wypadku lekarz do pobrania materiału przeznaczonego do badania posługuje się – jak nietrudno się domyśleć – cienką igłą. Dokładnie polega to na wprowadzeniu jej do tkanki i przyłożeniu podciśnienia. Jest to proces bezpieczny, który przebiega w warunkach ambulatoryjnych (w sali zabiegowej), bez konieczności przeciągającego się pobytu w szpitalu. Sam zabieg również trwa krótko. Tą metodą – aspiracyjną cienkoigłową – wykonuje się biopsję tkanek miękkich, piersi, tarczycy i ślinianek. Może posłużyć również do biopsji szpiku kostnego i wątroby. Przy dwóch ostatnich może być potrzebne znieczulenie miejscowe. Natomiast w większości przypadków można je też pominąć.

Wykonuje się również biopsję przy użyciu grubej igły bioptycznej (biopsja gruboigłowa) oraz pobraniu z tkanki cylindrycznego wycinka. Innym rodzajem jest chirurgiczne wycięcie tkanki do badania – mówimy wtedy o biopsji wycinkowej. W przypadku kości materiał pobiera się przy pomocy specjalnego wiertła (biopsja wiertarkowa), a w ginekologii – przeznaczonej do tego łyżeczki (biopsja rysowa i wyskrobiny).

Co się dzieje dalej?
Biopsja służy pobraniu określonego materiału, który jest następnie odpowiednio umieszczany na szkiełku, poddawany utrwaleniu, barwiony odczynnikami i poddany ocenie cytopatologicznej pod mikroskopem i w przypadku biopsji gruboigłowej czy wycinkowej – ocenie histopatologicznej. Na tej podstawie dokonuje się rozpoznania o konkretnej chorobie oraz jej stopniu zaawansowania. W innych wypadkach sprawdza się, jakie efekty daje podjęte leczenie i decyduje się o konieczności przedsięwzięcia ewentualnych dalszych kroków (w tym o kontynuowaniu operacji, gdy biopsja przeprowadzana jest w trakcie jej trwania).

Biopsja to badanie inwazyjne i należy się do niego odpowiednio przygotować. Jednocześnie lekarze starają się do tego odpowiednio pacjenta przygotować, a wynik zabiegu pozwala na postawienie trafnego rozpoznania i podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu, więc jest istotny dla całego procesu leczenia.

Tekst: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto