Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitcoin Party w Parkingbarze [zdjęcia]. Wirtualne transakcje, realna rozrywka

Paweł Wegner
Paweł Wegner
Kolejne miejsce w Warszawie dołączyło do rosnącej wciąż grupy akceptującej cyberwalutę.

W piątkowy wieczór, 2 sierpnia, w Parkingbarze na parterze wielopoziomowego parkingu pomiędzy ulicami Żurawią i Nowogrodzką można było po raz pierwszy zapłacić za drinki wirtualnym pieniądzem. Wystarczyło zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednią aplikację na smartfona i zakupić pewną ilość cybermonet.

Historia bitcoina sięga roku 2008 i rozpoczęta została przez człowieka używającego pseudonimu Satoshi Nakamoto, który opublikował specyfikację techniczną oprogramowania obsługującego cyberwalutę, zwaną także kryptowalutą. Pierwsza implementacja tej specyfikacji i debiut samej waluty datowany jest na rok 2009. Dwie najistotniejsze cechy bitcoina to absolutna niezależność od jakiejkolwiek centralnej instytucji finansowej i całkowita anonimowość osób uczestniczących w transakcji. Jedyne dane jakie są przechowywane to kryptograficzne klucze publiczne stron dokonanej transakcji.

Ta funkcjonująca w rozproszonej cyberprzestrzeni, wykorzystująca sieci Peer-to-Peer, waluta wymyka się ramom narzuconym funkcjonującym systemom walutowym, gdyż kontrolowanie transakcji dokonywanych w tej walucie jest prawie niemożliwe. Nie ma też możliwości "dodrukowania" bitcoinów - jest jeden, znany wszystkim zainteresowanym, mechanizm emisji, którego nie da się kontrolować ani obejść.

Zobacz pełną galerię zdjęć

Wśród ekspertów rynku finansowego wciąż trwają dyskusje na temat tej nowej waluty, w których wskazywane są różnego rodzaju zagrożenia dla jej użytkowników. Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo posiadanych w wirtualnym portfelu oszczędności - w przypadku, gdy ktoś ów portfel wykradnie (a do takich przypadków już doszło), anonimowość waluty staje się wrogiem jej posiadacza, gdyż namierzenie złodzieja jest niemożliwe. Zagrożeniem dla przyszłości bitcoinów jest także zauważenie możliwości wykorzystania tej waluty do wszelkiego typu nielegalnych transakcji, w tym narkotykowych. Administracja USA pracuje nad mechanizmami uniemożliwiającymi wykorzystanie cyberwaluty w szarej i czarnej strefie gospodarki.

Mimo, że wartość bitcoinów wynika tylko i wyłącznie z zaufania użytkowników wirtualnych pieniędzy do tej waluty, to jednak wciąż rośnie. Tak jak powiększa się grono jej entuzjastów. Nie wdając się w szczegółowe statystyki można zaryzykować stwierdzenie, że około połowy wszystkich zakupów, jakich dokonali w trakcie piątkowej imprezy goście Parkingbaru została opłacona bitcoinami.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto