Blisko 90 proc. polskich rodzin kultywuje tradycję wspólnych posiłków

Materiał informacyjny Glovo
  • Blisko 90% Polaków deklaruje, że minimum raz w tygodniu spożywa wspólne posiłki, a połowa z nich (46%) codziennie
  • Ponad połowa Polaków deklaruje, że w ich rodzinie wszyscy starają się jeść zdrowo i jest to dla nich ważne, ale tylko 12% rodziców zamawia zdrowe jedzenie dla swoich dzieci
  • Obiady z dowozem do domu zamawia prawie 1/3 z nas
  • Ponad połowa uczestników badania zamawia obiad z dowozem dla swojej rodziny najczęściej dlatego, że nie miała czasu zrobić go we własnym zakresie, a 40 % nie miała siły na jego przygotowanie
  • Najpopularniejszym daniem z dostawą do domu jest Pizza –aż 78% Polaków zamawia ją na rodzinny obiad

Wspólne spożywanie posiłków ma wiele zalet: zaspokajając głód jednocześnie dbamy o dobre relacje, wzmacniamy więzi społeczne i poczucie przynależności. Polacy doceniają te korzyści. Jak wynika z badania „Czy Polacy wciąż kultywują tradycję wspólnych posiłków? Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków” (Badanie wykonano w formie ankiety internetowej wspomaganej komputerowo (CAWI) w okresie od 27 czerwca do 6 lipca 2023 r. na próbie 2000 pełnoletnich Polaków) przeprowadzonego na zlecenie Glovo, blisko 2/3 rodzin planuje wspólne posiłki, aby móc regularnie spotykać się przy stole i w miłej atmosferze celebrować obiad czy kolację.

Tradycja wspólnych posiłków zakorzeniona jest w polskim społeczeństwie od wieków. Większość z nas uczestniczyła w wielopokoleniowych, rodzinnych spotkaniach przy ogromnym stole, smakując dań w dobrym towarzystwie. To właśnie w takich chwilach budowaliśmy i zacieśnialiśmy więzi rodzinne, tak cenne w życiu każdego człowieka. I mimo, że w ostatnich latach świat wyraźnie przyspieszył i coraz trudniej nam znaleźć czas na celebrowanie wspólnych posiłków, tradycja ta wydaje się być niezagrożona. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Glovo, rodzinne posiłki nadal są dla Polaków bardzo ważne. Niemal 90% respondentów deklaruje, że minimum raz w tygodniu spożywa wspólne posiłki, a połowa z nich (46%) codziennie.

Niestety, jesteśmy tak zapracowani i zmęczeni, że nie zawsze mamy czas i siłę na samodzielne przygotowanie posiłku. Ponad połowa uczestników badania zamawia obiad z dowozem dla swojej rodziny najczęściej dlatego, że nie miała czasu zrobić go we własnym zakresie, a 40 % nie miała siły na jego przygotowanie. Nic zatem dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się zamawianie obiadów z dowozem do domu. Prawie 1/3 badanych korzysta z takiej opcji 3 do 5 razy w miesiącu, a ponad 60% przynajmniej 1 lub 2 razy.

Obiad z dowozem do domu – pizza i hamburgery -to zamawiają Polacy najczęściej

Polska stoi schabowym, pierogami i mielonym. Jednak to nie klasyczne, rodzime dania najchętniej zamawiamy do domu. Królową menu z dostawą jest…Pizza! Chrupiące ciasto, świeże zioła, lejący się ser i ten zapach! Czy znacie kogoś kto nie lubi pizzy? Z badania Glovo wynika, że aż 78% Polaków zamawia właśnie to danie, a jak deklaruje 33% badanych rodziców - na obiad najczęściej zamawiają dla swoich pociech pizzę Margharitę. Jak widać rodzice chcą mieć pewność, że obiad zostanie zjedzony ze smakiem, a dzieci nie będą grymasić.
Na drugim miejscu, ale daleko, daleko za pizzą plasują się hamburgery – wskazało je 30% respondentów. Ciekawostką jest fakt, że uczestnicy badania z grupy wiekowej 18-24 lata częściej niż pozostałe grupy zamawiają makarony (36%) oraz hamburgery (45%).
Podium zamykają dania kuchni azjatyckiej – 25% rodaków zleca ich dostawę. Klasyczne dania obiadowe znajdują się dopiero na czwartym miejscu, zamawia je co piąty Polak (21%)

Wspólne posiłki integrują i wspierają zdrowe nawyki żywieniowe

Wspólne spożywanie posiłków to nie tylko okazja do zacieśniania rodzinnych więzów, ale również wspierania zdrowych nawyków żywieniowych. Jedząc w towarzystwie staramy się częściej wybierać wartościowsze dania, jemy wolniej i nakładamy sobie mniejsze porcje. Możemy też wzajemnie motywować się do zdrowego jedzenia i utrzymania konsekwencji w diecie.

Jak wynika z badania „Czy Polacy wciąż kultywują tradycję wspólnych posiłków? Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków” ponad połowa respondentów (58%) deklaruje, że w ich rodzinie wszyscy starają się jeść zdrowo i jest to dla nich ważne – szczególnie osoby z przedziału wiekowego 55-64 lata (72%). Większy odsetek, bo 61% uczestników badania twierdzi, że jedzenie ma przede wszystkim sprawiać przyjemność – więc każdy członek rodziny je to, na co ma ochotę. Z kolei 38% badanych posiadających dzieci lubi eksperymentować i poznawać nowe kuchnie i smaki.

Jak zaplanować wspólne posiłki? – kilka przydatnych porad

Ilość korzyści, jakie płyną ze wspólnego spożywania posiłków, jest przeogromna, dlatego warto kultywować te tradycje i z góry zaplanować przynajmniej kilka rodzinnych posiłków w tygodniu. W natłoku codziennych zadań, pracy, dojazdów nie jest to łatwe zadanie, ale naprawdę warto spróbować.

  • Jeśli w Waszej rodzinie nie jadacie wspólnie żadnego posiłku, zaplanujcie przynajmniej jeden w wybrany dzień tygodnia, a potem stopniowo zwiększajcie liczbę dni
  • Pomyślcie, który z posiłków uda Wam się jak najczęściej jadać wspólnie i ustalcie z domownikami, że to będzie czas tylko dla Was
  • Zaangażujcie rodzinę w przygotowania: niech każdy ma przydzielone zadania: dzieci mogą myć warzywa czy nakrywać do stołu, partner obierać ziemniaki - w ten sposób już podczas przyrządzania posiłku spędzicie wspólnie czas
  • Podczas jedzenia nie prowadźcie trudnych rozmów – to ma być czas relaksu!

A jak nie macie czasu czy ochoty na gotowanie trzydaniowego posiłku, pamiętajcie, że możecie je zamówić z dostawą do domu. Dania, na jakie macie ochotę, z ulubionej restauracji, na dogodną dla Was wszystkich godzinę – dowiezie Wam Glovo, a Wy tylko nakryjecie do stołu.

O Glovo
Glovo to pionierska aplikacja delivery, łącząca klientów z restauracjami, aptekami, sklepami spożywczymi i punktami partnerskimi. Usługa “anything” pozwala użytkownikom zamówić w danym mieście wszystko, na co mają ochotę. Założone w 2015 roku w Barcelonie firma Glovo jest pierwszą firmą technologiczną, zorientowaną na wpływ, działającą na 25 rynkach i w ponad 1300 miastach w Europie Południowej, Azji Środkowej i Afryce. Więcej informacji o Glovo można znaleźć na stronie: https://about.glovoapp.com/en/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Blisko 90 proc. polskich rodzin kultywuje tradycję wspólnych posiłków - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto