Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blogi o Warszawie. Zobacz wirtualne okna na stolicę

Karolina Kowalska
Twórcy bloga Okno na Warszawę
Twórcy bloga Okno na Warszawę Okno na Warszawę
Poznajcie najlepsze blogi o Warszawie i zobaczcie jak wyglądają wirtualne okna na stolicę. Ich twórcy chcą pisać o mieśœcie, dzielić się z innymi miłoœścią do stołecznych ulic i pokazywać wszystkim piękną stronę Warszawy.

Blogi o Warszawie. Zobacz wirtualne okna na stolicę

Warszawa Moim Oczkiem

Michał Szymański, 33-letni nauczyciel angielskiego w szkole podstawowej i założyciel bloga "Warszawa Moim Oczkiem", mówi, że jego miłoœć do stolicy wzięła się z miłoœci do... chodzenia. - Bez końca szwendałem się po warszawskich ulicach. Chciałem przejœć każdą z nich. Nigdy mi to nie wyszło, ale według mapy zwiedziłem ze trzy czwarte miasta - wspomina.
Tak doszedł do kursu pilota wycieczek, co w prostej linii doprowadziło go do kursu przewodników miejskich. W czasie trwania warsztatów natknął się na pierwsze blogi o Warszawie, prezentujące miasto z różnych perspektyw, zazwyczaj z subiektywnym komentarzem. - Postanowiłem zrobić to nieco inaczej i do swoich zdjęć miasta dołożyć komentarz historyczny. Założenie było takie, że na jeden dzień będzie jeden obiekt, ale życie zweryfikowało zamiary i obecnie po prostu nie mam czasu nawet nie tyle na pisanie bloga, co na chodzenie po mieśœcie - dodaje Szymański i jednoczeœśnie przyznaje, że zdecydowanie zwolnił tempo wstawiania postów. Mimo to jego blog od siedmiu lat jest jednym z najpopularniejszych w sieci. - Statystyki pokazują że, zależnie od miesiąca, na bloga wchodzi od 7 do 16 tysięcy osób - mówi z uśœmiechem na twarzy.
"Warszawa Moim Oczkiem" cytowana jest przez Wikipedię, zdjęcia z bloga trafiają do publikacji papierowych i internetowych o Warszawie, miłoœśnicy historii miasta szukają tutaj smakowitych kąsków w anegdotach o mieœście. - Nawiązałem sporo ciekawych kontaktów, zgłaszają się do mnie telewizje, gazety i radia. Teraz, dodatkowo, zająłem się pisaniem przewodników o Warszawie, oprowadzam wycieczek po mieœście i oczywiśœcie nadal robię zdjęcia - podsumowuje Szymański.

Warszawska Identyfikacja

Blog "Warszawska Identyfikacja" jest efektem udanej współpracy pięciu osób. Daros, Kuba, Fryderyk, Piotr i M.U zostali już okrzyknięci mistrzami rozpoznawania warszawskich ruin na zdjęciach z czasów wojny i niejednego varsavianistę mogą zawstydzić.
"Warszawska Identyfikacja" powstała rok temu z inicjatywy Piotra, 41-letniego polonisty, który Warszawą zajmuje się po fajrancie w biurze. Z pasji. I z miłośœci do odkrywania zagadek, które zostawiła po sobie w obecnej tkance miejskiej przedwojenna stolica. A takich nieodgadnionych miejsc, utrwalonych na zdjęciach, jest nadal pełno - bo po zburzonej, powojennej Warszawie krążyło mnóstwo fotografów próbujących zachować na kliszy pamięć o zburzonym mieśœcie. Twórcy bloga przyznają, że założyli stronę, aby skłonić ludzi do refleksji nad miejscem, w którym mieszkają i przyjrzenia się miastu, które odeszło.

Okno na Warszawę

Fenomen Warszawy", "Warszawa Powiśle", "Warszawa w Budowie", "Nasza Stolica" - to tylko niektóre z dziesiątek blogów o stolicy, które w ostatnim czasie powstały w polskim internecie. Wśród nich jest jednak miejsce wyjątkowe - "Okno na Warszawę".
Stronę założyli: polonistka i przewodniczka miejska Iza Kieszek, tłumaczka Magda Liwosz, miłośniczka warszawskiej Pragi Ania Rostkowska oraz dziennikarz Jarek Zuzga. - Blog zrodził się z naszych zainteresowań i sympatii do Warszawy, chęci pokazania, jak ciekawym, przyjaznym i kolorowym jest miejscem - wspomina Ania.
Początkiem bloga i strony na Facebooku "Okna na Warszawę" była impreza o tej samej nazwie, która pierwszy raz odbyła się w 2011 r. w Domu Prasy przy ulicy Marszałkowskiej. - Po sukcesie tego wydarzenia doszliśmy do wniosku, że chcemy zachować kontakt z osobami, którym spodobała się nasza inicjatywa. Początkowo chodziło przede wszystkim o to, żeby mieszkańcy stolicy pamiętali o nas przez cały rok, oczekując na kolejną edycję wydarzenia. Z czasem zaczęliśmy coraz aktywniej prowadzić bloga i stronę na Facebooku, zamieszczając unikalne zdjęcia i teksty. Szybko zyskaliśmy liczne grono wiernych czytelników, które, z czego bardzo się cieszymy, stale rośnie - dodaje Jarek.
"Okno na Warszawę" to artykuły opisujące ciekawe miejsca, ludzi, wydarzenia związane z Warszawą, jej historią i architekturą, ale także fotoreportaże czy krótkie felietony. - Wraz z rozwojem bloga wprowadziliśmy cykle takie jak "Rozmowy przy Oknie" czy "Stolik przy Oknie". Ponadto organizujemy plebiscyt na Budynek Przyjazny Warszawie, w którym wyróżniamy deweloperów szanujących przestrzeń miejską miasta i jego mieszkańców. Jesteśmy również autorami Warszawskiej Mapy Skojarzeń - wylicza projekty specjalne Iza.
Pomimo że na co dzień Iza, Jarek, Magda i Ania pracują w branżach, które nie są bezpośrednio związane z działalnością miejską, świetnie czują miasto i potrzeby jego mieszkańców. Nie zamierzają spoczywać na laurach i po pierwszych sukcesach imprezy "Okno na Warszawę" już teraz przygotowuje się do czwartej edycji, która odbędzie się 10 maja 2014 r., a jej hasłem przewodnim będzie "Miastopodgląd". Nie możemy się doczekać! A wy?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto