Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boernerowo w Warszawie. Tajemnicze osiedle z drewnianymi domkami. Jedno z najbardziej czarujących miejsc w stolicy

Redakcja
Osiedle Boernerowo, Warszawa. Na warszawskim Bemowie znajduje się prawie 100-letnie osiedle drewnianych domków jednorodzinnych. Postawiono je dla pracowników Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Budowa domów w podobnym okresie sprawiła, że osiedle ma jednolity charakter. Do dziś zachowały się 62 drewniane domki. Szczegóły w tekście poniżej.

Osiedla Boernerowo w Warszawie

Powstanie osiedla Boernerowo wiąże się z budową w 1921 r. stacji nadawczej w Babicach będącej częścią nowoczesnej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, która zapewniała łączność z całym światem. Na niewykorzystanych terenach radiostacji, w 1932 r. rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego.

W 1936 r. cały zespół otrzymał nazwę Osiedla Boernerowo - na cześć inicjatora i założyciela Ignacego Boernera, ministra poczt i telegrafów. Do dziś zachowały się 62 drewniane domy, które zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy, wraz z układem urbanistycznym Osiedla Boernerowo. Ale od początku. Jak wyglądała budowa tego osiedla?

Boernerowo w Warszawie. Tajemnicze osiedle z drewnianymi dom...

Pięć etapów budowy

Budowę osiedla podzielono na pięć etapów. Głównymi autorami koncepcji urbanistyczno-architektonicznej byli architekci Adam Kuncewicz i Adam Jurewicz. Według planu zagospodarowania powstały 284 działki budowlane. Układ urbanistyczny osiedla zakładał m.in. wprowadzenia tzw. „rezerwatów”, naturalnych pasów zieleni o szerokości 40 m odgradzających zabudowę od głównych dróg.

Kryzys budowlany pod koniec lat 20. XX wieku dotknął głównie inwestycje prywatne. Rząd zdecydował się więc na udzielenie pomocy pracownikom państwowym przy budowie własnych domów. Umożliwiono im zaciągnięcie korzystnych kredytów, których spłata rozłożona była na kilkadziesiąt lat. A do budowy wykorzystano drewno, ze względu na jego dostępność i niskie koszty.

Jednolity i oryginalny charakter

Charakterystyczne dla wszystkich pięciu typów domów było zastosowanie na elewacji drewnianego, poziomego szalunku oraz zbliżonych podziałów drewnianej stolarki okiennej, a także zastosowanie dachów czterospadowych. Budowa poszczególnych budynków na terenie osiedla w określonych, usystematyzowanych rodzajach spowodowała, że osiedle to miało jednolity i oryginalny charakter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto