Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohema na Pradze. Ruszyła rewitalizacja stuletniej fabryki. Po pandemii będzie to nowe, modne miejsce?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Nowe centrum Nowej Pragi będzie gotowe pod koniec roku. W ponad stuletniej fabryce powstaną restauracje i małe usługi. Na ulicy Szwedzkiej, tuż przy nowej stacji metra, trwa remont. Szczegóły poniżej.

Przy Szwedzkiej, na Pradze-Północ, trwa remont stuletniej fabryki po zakładach Pollena-Uroda. Niedawno stał się to „gorący” teren dla deweloperów. W zeszłym roku w pobliżu pojawiła się stacja II linii metra. Miasto planuje remont ulicy Środkowej, a kończy już odnawianie Pałacyku Konopackiego. Na Nową Pragę wraca życie, a największym projektem w okolicy jest „Bohema”.

Deweloper podzielił inwestycję na czterohektarowej działce na etapy. Najpierw, bliżej torów, postawił 303 mieszkania. Teraz buduje kolejne, w drugim etapie. Ważniejszy z punktu widzenia mieszkańców jest jednak remont zabytkowej części fabryki z końca XIX wieku.

Bohema na Pradze. Ruszyła rewitalizacja stuletniej fabryki. ...

Remont „serca” Bohemy. Co znajdzie się w środku?

Na terenie ciągnącym się wzdłuż ul. Szwedzkiej znajduje się 13 zabytkowych budynków. Na pierwszy ogień idą trzy. Najstarszy z nich „Glicerynownia” powstał w 1899 roku. To trzykondygnacyjny budynek z charakterystycznymi oknami zwieńczonymi łukiem. Na dole planowane są restauracje oraz punkty usługowo-handlowe, a na górze biura.

W „Warzelni” (powstała w tym samym roku) pierwotnie miał być aparthotel. Wobec braku chętnych górę budynku przerobiono na lofty. Będzie ich ok. 60. Dół, tak jak planowano wcześniej zajmą restauracje. Oferta handlowo-usługowo-gastronomiczna będzie także w najmłodszych obiekcie – „Kotłowni” z 1925 roku.

Wszystkie trzy obiekty, a także charakterystyczny plac z centralnie ulokowanym kominem z czerwonej cegły, za kilkadziesiąt milionów złotych remontuje FineTech Construction. Za projekt odpowiada pracownia SUD Architekci.

We wnętrzu zachowujemy i odnawiamy „stare” elementy. Dotyczy to między innymi ceglanych stropów kolebkowych czy drewnianej konstrukcji więźby dachowej -mówi Arie Koren, szef dewelopera OKAM, który jest inwestorem całego projektu. - Dodatkowym elementem budującym postindustrialny charakter Bohemy będą, do niedawna jeszcze pracujące na terenie kompleksu kotły, które są świadkami przeróżnych dziejów tego miejsca. Wykonane w 1935 r. w Stoczni Gdańskiej zostaną wpisane w Bohemę jako elementy architektury. U nas będą ozdobą ważnego miejsca, m.in. przestrzeni wokół komina, która dla mnie jest sercem Bohemy - dodaje.

Remont trzech zabytków zakończy się pod koniec roku. Pozostałe obiekty zabytkowe mają zostać wyremontowane w kolejnych latach. Terminy nie są znane. Wiadomo jednak, że drugi etap osiedla mieszkaniowego będzie gotowy pod koniec 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto