Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bon na zasiedlenie - co to jest i jak go uzyskać? Niewielu o nim wie, a można zyskać prawie 10 tys. zł

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Bon na zasiedlenie - co to jest i jak go uzyskać? Niewielu o nim wie, a można zyskać prawie 10 tys. zł
Bon na zasiedlenie - co to jest i jak go uzyskać? Niewielu o nim wie, a można zyskać prawie 10 tys. zł pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Bon na zasiedlenie - niewiele osób wie o istnieniu takiej możliwości dofinansowania. A to ciekawa opcja dla tych, którym nie udało się znaleźć pracy w wybranym mieście i planują lub są zmuszeni do zmiany obecnego otoczenia. Można zyskać nawet 10 tysięcy złotych. Dalsza część artykułu poniżej.

Komu przysługuje bon na zasiedlenie i czym właściwie jest?

Bon to dofinansowanie od miasta, które ma pomóc w pokryciu kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. O takie pieniądze mogą się ubiegać osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30 roku życia.

Jego wartość nie może wynieść więcej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia, które w I kw. 2019 r. wynosi 4.950,94 zł (Komunikat Prezesa GUS z 13 maja 2019 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2019 r.)

Jak ubiegać się o bon na zasiedlenie?

Najpierw należy udać się do urzędu pracy i zarejestrować jako osoba bezrobotna. Wówczas doradca z urzędu stworzy nasz "profil pomocy", na podstawie którego wypłacane są później ewentualne świadczenia. Profil pomocy to "zakres form pomocy określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którymi bezrobotnego może objąć urząd pracy w ramach realizacji indywidualnego planu działania, m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń, finansowania i dotowania różnego rodzaju działań realizowanych na rzecz bezrobotnych".

Bon na zasiedlenie przyznaje starosta i to on decyduje też o wysokości przyznanego dofinansowania.

Słoik warszawski. Po czym można poznać przyjezdnych w stolicy?

Nazwa Warszawskie Słoiki wzięła się stąd, że osoby przyjezdne do Warszawy, najczęściej pracują w stolicy od poniedziałku do piątku, a na weekendy wracają do domów rodzinnych, skąd przywożą ze sobą domowe jedzenie zapakowane w słoiki. Na co dzień są bowiem zapracowani i nie mają czasu gotować, chcą także jak najwięcej pieniędzy zaoszczędzić, więc nie robią w Warszawie dużych zakupów i nie wydają w restauracjach. Ale to nie ich jedyne cechy! Po czym poznasz warszawskiego słoika? Przejdź do kolejnych slajdów.

Zobaczcie też: Lato w mieście. Co robicie, żeby nie nudzić się w wakacje? [SONDA]

Słoik warszawski. Po czym można poznać przyjezdnych w stolicy?

Starosta może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:

  • za ich wykonywanie będziesz osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym;
  • odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zamieszkasz w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
  • będziesz pozostawał w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadził działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Jednak otrzymanie finansowego wsparcia to nie tylko korzyści, ale i obowiązki.
Otrzymując bon będziemy zobowiązani:

  • do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
  • do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
  • do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jeśli nie spełnimy któregokolwiek z tych punktów będziemy zobowiązani do zwrotu kwoty bonu w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

Więcej informacji o wsparciu dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy znajdziecie na stronie psz.praca.gov.pl.

POLECAMY TEŻ:


od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto