Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boom na ogrody sąsiedzkie w Warszawie. Niebawem na Pradze powstanie 5 miejsc do uprawy warzyw, owoców i ziół

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Wspólny Ogród SDK/Facebook
Trwa boom na zakładanie ogródków sąsiedzkich w Warszawie. Mieszkańcy tworzą zielone oazy, w których hodowane są warzywa, owoce i zioła. Niebawem na samej Pradze powstanie aż 5 takich miejsc. Szczegóły w tekście poniżej.

Boom ma ogrody sąsiedzkie w Warszawie

W Warszawie jest już niemal 30 ogrodów społecznościowych. To wspólnotowe inicjatywy, z których za darmo mogą korzystać wszyscy. Dzięki nim warszawiacy upiększają swoje podwórka, tworzą zielone rabaty i warzywniki, a także organizują darmowe wydarzenia i kursy. Warszawiacy coraz częściej i chętniej biorą sprawy miejskiej zieleni w swoje ręce. Skwery, nieużytki, zaniedbane zieleńce, zakątki parków, zieleń osiedlowa oraz miejskie działki zyskują zupełnie nowe, społeczne znaczenie. Wciąż rośnie popularność takich miejsc. Niedawno otwarto „Ogród Puszczyka” na warszawskim Ursynowie, który został zaprojektowany i jest prowadzony przez grupę sąsiadów. Niebawem na Pradze powstanie pięć takich miejsc.

Czym jest ogród społecznościowy? Nie ma ogólnej definicji takiego miejsca. Dla mieszkańców to zielona oaza, przestrzeń do budowania więzi społecznościowych, stała współpraca, nauka odpowiedzialności i wzajemnego zaufania. To przestrzeń służąca uprawie warzyw i kwiatów, spotkaniom i integracji, wypełniona działaniami edukacyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi.

5 ogródków sąsiedzkich na Pradze

Tylko w tym roku w 5 lokalizacjach na Pradze powstaną sąsiedzkie ogrody dla Pragi. Wszystko w ramach realizacji zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego w Warszawie. - Bardzo się cieszymy się, że będą miejsca, gdzie sąsiedzi i sąsiadki będą mogli realizować swoje ogrodnicze pasje przy wsparciu specjalistów i urzędników odpowiedzialnych za zieleń - mówią przedstawiciele organizacji Dla Pragi. Ogródki powstaną w następujących lokalizacjach:

  • przy ul. Markowskiej
  • przy ul. Targowej
  • Przy ul. Łochowskiej
  • przy ul. Szwedzkiej
  • przy ul. Gersona

Każdy z ogródków będzie miał przypisany budżet nie większy niż 14 000 zł na zakup roślin i materiałów koniecznych do jego realizacji (np. wymiana podłoża), którego faktyczna wysokość będzie określona na podstawie koncepcji zagospodarowania terenu.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto