Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało, Warszaw 2022, Procesja wiernych przeszła ulicami na plac Piłsudskiego

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Procesja Bożego Ciała w Warszawie
Procesja Bożego Ciała w Warszawie Szymon Starnawski
Po dwóch latach pandemii na ulice Warszawy powróciła centralna procesja Bożego Ciała. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 w w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Mszy przewodniczył kard. Kazimierza Nycza, metropolita warszawski.

Procesja do czterech ołtarzy przeszła z bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament niesiony był w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej.

Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję niósł bp Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza – bp Rafał Markowski a do trzeciego ołtarza bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza, umieszczonego na pl. Piłsudskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.

Procesja Bożego Ciała w Warszawie

Boże Ciało, Warszaw 2022, Procesja wiernych przeszła ulicami...

Przy czwartym ołtarzy homilię do wiernych wygłosił kard. Kazimierz Nycz. Podkreślał w niej znaczenie mszy świętej.
"Eucharystia jest największym skarbem Kościoła na wsze czasy, skarbem, który dał Jezus w Wieczerniku Wielkiego Czwartku, ustanawiając Najświętszy Sakrament podczas ostatniej wieczerzy w przeddzień swojej męki, uwieczniając, to co się wydarzyło w Wielki Piątek.
Upamiętnienie ofiary krzyżowej nie jest to tylko historycznym wspomnienie Wielkiego Piątku, ale rzeczywistym uobecnieniem w liturgii Kościoła dzieła naszego zbawienia" - tłumaczył w homilii kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił też uwagę na to, by prawdy wiary nie były ograniczone murami kościoła

- Chrystus nie zostawia nas samymi, choć czasem tak się nam wydaje i wtedy chcielibyśmy wołać tak jak On na krzyżu: ‘Boże mój, czemuś mnie opuścił?”. Bóg nas nie tylko nie opuszcza, ale tak jak zapowiedział, rozmnażając chleb na pustyni, karmi nas w komunii świętej przemienionym chlebem i winem, ciałem i krwią swoją – tłumaczył kard. Nycz. Oby te podstawowe prawdy wiary nie zostały tylko zamknięte w ścianach kościołów, ale były obwieszczane na ulicach miast i wiejskich drogach wszędzie tam, gdzie żyje, pracuje i odpoczywa człowiek. Taki jest sens procesji Bożego Ciała – mówił dalej kardynał.

Metropolita warszawski obszernie nawiązał do sytuacji na Ukrainie i pomocy uchodźcom, apelując o modlitwę o „zakończenie okrutnej wojny, jaką naszym sąsiadom zgotowała okrutna Rosja”.

4.06.1931 r. Uczestnicy procesji na placu Zamkowym. Z lewej strony widoczna Kolumna Zygmunta.

Boże Ciało w Warszawie dawniej. Jak kiedyś wyglądały wielkie...

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. Na Soborze Laterańskim IV w 1215 roku, Kościół katolicki przyjął dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa.
W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.
Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto