MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Brusy. Niechwaszcz nie tylko zarośnięta, ale także cuchnąca

Maria Sowisło
Rzeką Niechwaszcz od pewnego czasu nie płynie woda tylko brunatna, często cuchnąca ciecz. Rolnicy podnoszą larum, bo rzeka przepływa przez ich łąki i pastwiska. Obawiają się o swoje zwierzęta.

Rzeką Niechwaszcz od pewnego czasu nie płynie woda tylko brunatna, często cuchnąca ciecz. Rolnicy podnoszą larum, bo rzeka przepływa przez ich łąki i pastwiska. Obawiają się o swoje zwierzęta. Problemem zajmowano się nawet na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Temat wypłynął podczas omawiania uchwały dotyczącej dofinansowania przydomowych oczyszczalni, które są budowane wszędzie tam, gdzie nie jest planowana sieć kanalizacyjna - ze względu na odległość od głównej nitki.

- Zdajemy sobie sprawę, że jakość wody w rzece się pogarsza - mówił Witold Ossowski, burmistrz Brus. - Mamy problemy, które zobrazowały badania sanitarne. Dlatego też przygotowujemy plan modernizacji oczyszczalni.

Problemy z oczyszczalnią zaczęły się jak sygnalizuje Paweł Wolter, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Brusach, ponieważ coraz więcej gospodarstw jest podłączanych do sieci. Oczyszczalnia, po prostu, nie jest w stanie "przerobić" takiej masy ścieków. Dlatego też do Niechwaszczy lądują nieprawidłowo oczyszczone.
- Rzeczywiście oczyszczalnia jest przeciążona - przyznaje Wolter. - Podłączyliśmy do sieci mieszkańców Leśna. Kolejni będą z Zalesia, Lubni, Orlika i Lamka. Planujemy też budowę sieci do Małego Gliśna, Antoniewa i Małych Chełmów. W związku z tym musimy pilnie zmodernizować oczyszczalnię. Koncepcje już mamy.

Jeszcze w tym roku powstanie projekt. Urzędnicy będą także starali się pozyskać pozwolenie na budowę. Czasu jest niewiele, bo modernizacja według wstępnych ustaleń ma kosztować nawet 7 mln złotych i budżetu Brus nie stać na taki jednorazowy wydatek. Dlatego też samorządowcy chcą się starać o dotację z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z tego właśnie powodu kompletna dokumentacja powinna być gotowa jeszcze w tym roku.
- Myślimy optymistycznie, że uda nam się pozyskać pieniądze - dodaje Wolter. - Nie zakładamy czarnego scenariusza.

Ostatnie badania w tej rzece wykonała Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, delegatura w Słupsku. Woda otrzymała klasę czystości... piątą, ze względu - między innymi - na właściwości fizyczne takie, które można samemu zobaczyć i poczuć. Na szczęście aż tak fatalnie nie jest ze względu na zawartość metali ciężkich. Gdyby brać pod uwagę tylko te właściwości, to woda otrzymałaby klasę czystości drugą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto