Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa autostrady A2. GDDKiA pokazuje postępy prac na wschód od Warszawy. Z części drogi kierowcy mają skorzystać w tym roku

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pomimo kontraktowej przerwy zimowej prace na budowie autostrady A2 nie zostały wstrzymane. Trwają też postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na budowę dla trzech odcinków pomiędzy Siedlcami a Sworami. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja

Zimowa przerwa zapisana jest w kontraktach, ale GDDKiA chwali się, że wykonawcy prac na poszczególnych odcinkach autostrady A2 nie wstrzymali robót. Pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami (ok. 37,5 km) inwestycję podzielono na trzy odcinki. Na dwóch z nich, Kałuszyn - Groszki i Gręzów - Siedlce, od grudnia 2021 r. trwają roboty, których efekty możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Budowa autostrady A2. GDDKiA pokazuje postępy prac na wschód...

Ostatni odcinek Groszki - Gręzów jest opóźniony względem pozostałych prac. Dlaczego? GDDKiA na końcowym etapie wykluczyła firmę Stecol z przetargu, ale pochodząca z Chin spółdka odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta przyznała rację firmie z Państwa Środka i drogowcy nie mieli wyjścia musieli podpisać umowę. Cały proces spowodował, że umowę podpisano niemal rok później, bo 28 stycznia 2021 r. Dla pozostałych odcinków umowy podpisano w marcu i kwietniu 2020 roku.

W grudniu 2022 r. uzyskano dla środkowego odcinka decyzję ZRID. Wykonawca prowadzi już wycinkę drzew i wykonuje palowanie pod obiekty inżynierskie. Prace na odcinkach Kałuszyn - Groszki i Gręzów - Siedlce (gdzie wcześniej podpisano umowę) prace mają zakończyć się w tym roku. Dla odcinka Kałuszyn Groszki terminem kontraktowym jest wrzesień. Na odcinku Groszki - Gręzów (środkowym) prace potrwają do 2024 roku.

Budowane jest także ponad 60 km od Siedlec do Białej Podlaskiej

W kwietniu 2021 r. podpisaliśmy umowy na cztery odcinki A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla trzech z nich, pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a miejscowością Swory, trwają postępowania administracyjne w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Szacujemy, że na przełomie I i II kwartału 2023 r. otrzymamy decyzje ZRID, co umożliwi wykonawcom rozpoczęcie robót w terenie - informuje GDDKiA.

Budowa odcinka Swory - Biała Podlaska
GDDKiA

Dla czwartego odcinka, Swory - Biała Podlaska wojewoda wydał decyzję ZRID we wrześniu, z wykonawca przejął już plac budowy. Obecnie realizowane są prace ziemne i odwodnieniowe na trasie głównej. W zakresie obiektów mostowych prowadzone są roboty zbrojeniowe, palowanie, betonowanie ław fundamentowych i słupów. Ponadto budowany jest zbiornik retencyjny, prowadzone są prace melioracyjne. Przebudowywane są kolizje z sieciami podziemnymi. Budowa ma się zakończyć w przyszłym roku.

Dalej już do granicy państwa

Ostatni odcinek od Białej Podlaskiej do przejścia granicznego w Kukurykach jest w przygotowaniu. To około 32 km drogi do wybudowania. - W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim toczy się postępowanie związane z uzyskaniem decyzji ZRID. Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID, będzie przygotowanie materiałów do przetargu i ogłoszenie postępowania na realizację inwestycji - informuje w swoim komunikacie GDDKiA. Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2026 - 2028, a za dokumentację projektową odpowiada firma Mosty Gdańsk Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto