Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S7 pod Warszawą. Co z odcinkiem Lesznowola - Tarczyn Północ? Czy otwarcie w grudniu jest zagrożone?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Na początku września otwarto blisko 7-kilometrowy odcinek trasy S7 od węzła Warszawa-Lotnisko do węzła Lesznowola. Dziś ułatwia on życie głównie mieszkańcom podwarszawskich miejscowości, w okolicy Piaseczna. Pozostał do oddania odcinek od Lesznowoli do Tarczyna, który umożliwi jazdę trasą S7 ze stolicy do granicy województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Wcześniej zapowiadano, że otwarcie nastąpi jeszcze tej jesieni, a więc do 20 grudnia - wygląda jednak na to, że może być z tym problem. Pojawiają się też kolejne problemy z wykonawcą.

Jak poinformowała nas GDDKiA zaawansowanie prac wynosi ok. 64%, a ich termin kontraktowy to marzec 2024 roku. Jednakże przejezdność ten odcinek miał otrzymać jeszcze w tym roku. Dotychczas w rozmowach z nami Małgorzata Tarnowska, z warszawskiego oddziału GDDKiA, mówiła, że to termin, którego drogowcy chcieliby dotrzymać i wydaje się realny. Teraz jest jednak bardziej ostrożna.

– Prace są uzależnione od warunków atmosferycznych, ponieważ poszczególne asortymenty prac wymagają dotrzymania reżimu technologicznego. Termin zakończenia prac związanych z oddaniem do ruchu ciągu głównego S7 Lesznowola – Tarczyn Płn. jest uzależniony od pogody oraz procedur odbiorowych – słyszymy od Małgorzaty Tarnowskiej.

Budowa trasy S7 pod Warszawą. Co z odcinkiem Lesznowola - Ta...

Bezpośredniego odniesienia do grudniowego terminu nie ma, a to może oznaczać opóźnienie

Jak dodatkowo się dowiadujemy, w procedowaniu są roszczenia wykonawcy, w których oczekuje on wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych. Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót. To oznacza, że niezwykle pechowy odcinek po raz kolejny sprawia problemy wykonawcy.

Z drugiej strony, na zdjęciach z listopada widzimy, że w coraz większej liczbie miejsc ułożony jest już asfalt. - Na trasie głównej ułożona została już nawierzchnia. Wykonywane jest oznakowanie poziome. Na węzłach Tarczyn Płn., Antoninów oraz Złotokłos realizowane są roboty bitumiczne oraz oznakowanie poziome - dowiadujemy się. Trwają prace wykończeniowe na obiektach mostowych. Budowane są ekrany akustyczne i wygrodzenie trasy. Prowadzone są także roboty branżowe (np. przebudowa kolizji, budowa kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych).

Zgodnie z umową zakończenie wszystkich prac przewidziane jest w I kwartale 2024 r. Dodatkowo do końca III kwartału 2024 r. wykonawca wyremontuje 17 kilometrów obecnego przebiegu DK7, od Sękocina Starego do Rembertowa. Reasumując i odpowiadając na najważniejsze pytanie: kiedy odcinek S7 z Lesznowoli do Tarczyna Północnego uzyska przejezdność? Tego nadal nie wiemy. Wcześniejsze zapowiedzi wskazywały na 20 grudnia, ale ostrożność, z którą obecnie wypowiada się GDDKiA sugeruje, że termin może nie zostać dotrzymany.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto