Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek Akademii Sztuk Pięknych zabytkiem. Obiekt położony przy Myśliwieckiej 8 wpisany do rejestru [ZDJĘCIA]

Redakcja
Budynek Akademii Sztuk Pięknych zabytkiem. Obiekt położony przy Myśliwieckiej 8 wpisany do rejestru [ZDJĘCIA]
Budynek Akademii Sztuk Pięknych zabytkiem. Obiekt położony przy Myśliwieckiej 8 wpisany do rejestru [ZDJĘCIA] MWKZ
Wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru budynek Akademii Sztuk Pięknych. W obiekcie położonym przy Myśliwieckiej 8 pierwotnie miał się znajdować internat dla niezamożnych słuchaczek Seminarium Nauczycielskiego w Warszawie. W bezpośrednim sąsiedztwie ASP koresponduje układ urbanistyczny Kolonii Profesorskiej, który wcześniej - już w 2010 roku - został wpisany do rejestru zabytków. Szczegóły w artykule poniżej.

Budynek Akademii Sztuk Pięknych - historia

Historia budynku sięga 1921 roku, kiedy z inicjatywy architektów Zdzisława Mączeńskiego i Tadeusza Zielińskiego seniora powstała koncepcja profesorskiej kolonii mieszkaniowej. W tym celu została powołana Spółdzielnia Mieszkaniowa Profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która już w tym samym roku uzyskała od państwa teren na skarpie. Prace rozpoczęto jeszcze w 1922 roku. Powstało wówczas niewielkie założenie urbanistyczne, odwołujące się w zminiaturyzowanej skali do miasta-ogrodu z początku XX w., w pełni wykorzystujące i adaptujące zbocze skarpy.

zabytek

Działkę poza terenem kolonii, ale w jej sąsiedztwie kupiła ordynatowa Helena Bispingowa, która zdecydowała, że powstanie tam zespół budynków dla niezamożnych słuchaczek Seminarium Nauczycielskiego, mieszczący internat, kaplicę i mieszkania wychowawców.

- Z uwagi na problemy ze spłatą kredytów, zakład internatu został zlicytowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i przekazany Związkowi Osadników Wojskowych na Kresach Wschodnich. Do 1939 roku ZOW prowadził w budynkach zespołu bursę dla uczącej się młodzieży osadniczej. Z kolei skrzydło zachodnie i budynek sali gimnastycznej wydzierżawił Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa - poinformowała Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Opłaty z tej dzierżawy ZOS przeznaczał na spłatę kredytów. Miejska Szkoła Nauk Zdobnych i Malarstwa im. Gersona była artystyczną szkołą zawodową utworzoną w 1920 r., kształcącą artystów w zakresie malarstwa, rzeźby dekoracyjnej, grafiki i rzemiosła artystycznego. W 1945 roku szkoła przekształcona została w Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Cypriana Norwida. Pięć lat później nastąpiły dalsze zmiany administracyjne, w wyniku których WSSP włączona została do Akademii Sztuk.

Zobacz też: Mniej znane zabytki Warszawy. Niebanalne miejsca piękne i warte odkrycia [PRZEGLĄD]

Saska Kępa wciąż jest niedoceniana przez mieszkańców Warszawy, a co dopiero przez turystów. A szkoda - w końcu poza licznymi i naprawdę bardzo ciekawymi propozycjami kulinarnymi oferuje wiele terenów zielonych i piękne przedwojenne wille. Idealne miejsce na leniwe, weekendowe spacery.

Mniej znane zabytki Warszawy. Niebanalne miejsca piękne i wa...

Wartości historyczne, artystyczne i naukowe

Obecnie zespół budynków podzielony jest między wydziały Architektury Wnętrz (skrzydłowe wschodnie) i Wydział Wzornictwa Przemysłowego oraz Wydział Mody (skrzydło zachodnie). W skrzydle środkowym gmachu głównego ulokowane zostały funkcje wspólne dla wszystkich wydziałów.

Akademia Sztuk Pięknych posiada indywidualny wyraz architektoniczny wynikający z połączenia architektury modernistycznej z elementami historyzującymi: oryginalnej bryły, charakterystycznego planu, tradycyjnych motywów zdobniczych oraz powiązania z elementami zagospodarowania terenu (dziedziniec, ogród, ogrodzenie). Budynek zachował w dużym stopniu oryginalny układ i wystrój, co nadaje mu walor oryginalności i autentyzmu.

zabytek

Wartości historyczne budynku związane są z funkcjonującymi w jego murach instytucjami oraz historią szkolnictwa artystycznego na terenie Warszawy. Dodatkowo oryginalny plan budynku oraz jego lokalizacja, dokumentują myśl urbanistyczną dwudziestolecia międzywojennego. Obiekt stanowi również cenny dokument rozwoju stołecznego budownictwa z okresu dwudziestolecia międzywojennego, łącząc w sobie cechy modernistyczne oraz tradycyjne, tym samym posiada walor naukowy jako przedmiot badań historii, architektury i sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto