Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek Muzeum Historii Polski rośnie w oczach. Prace są na półmetku. Otwarcie za dwa lata

Redakcja
Trwa budowa siedziby Muzeum Historii Polski. Prace budowlane na terenie Cytadeli Warszawskiej są mniej więcej na półmetku. Jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie zostanie otwarte na początku 2023 roku. Szczegóły w tekście poniżej.

Trwa budowa Muzeum Historii Polski

Na terenie Cytadeli Warszawskiej trwa budowa stałej siedziby Muzeum Historii Polski. Budynek zlokalizowany będzie przy ul. Dymińskiej 13, tuż obok Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. W czwartek 26 listopada 2020 roku odbyła się prezentacja przyszłej siedziby MHP. Na wydarzeniu obecny był m.in. Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - Budowa muzeum jest mniej więcej na półmetku. Za około dwa lata będziemy mogli już Państwa zaprosić do gotowego Muzeum Historii Polski. Jest to jedna z największych inwestycji realizowanych w Polsce. Tutaj będzie największa wystawa historyczna w naszym kraju - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

ZOBACZ, jak wygląda budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie

Budynek Muzeum Historii Polski rośnie w oczach. Prace są na ...

Otwarcie w 2023 roku

Obiekt będzie miał 2 kondygnacje podziemne oraz 4 kondygnacje nadziemne. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Zaprojektowano dwukondygnacyjny podziemny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA.

Zakończenie prac planowane jest na jesień 2022 roku. Pierwsi goście mają pojawić się na początku 2023 roku. Co ciekawe MHP, zostało powołane już w 2006 roku. Od początku trwały prace nad tworzeniem siedziby i wystawy stałej, ale i nad bieżącą działalnością wystawienniczą, edukacyjną, naukową czy związaną z promocją naszego dziedzictwa kulturowego za granicą.

Jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie

Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Przewiduje się, że będzie odwiedzane przez co najmniej 500.000 gości rocznie. Oprócz przestrzeni wystawowych, w muzeum znajdą miejsce sale edukacyjne i warsztatowe, audytoryjne, sala kinowa, sale projekcyjne, gastronomia, pracownie konserwatorskie, magazyny muzealiów. Wszystko to na przestrzeni 53 tys. m2, z czego 23 tys. m2 stanowić będzie część podziemna i 30 tys. m2 część nadziemna.

Gigantyczny dźwig na placu budowy

Budowa muzeum jest obecnie na półmetku. Aktualnie trwają prace związane z montażem stalowych dźwigarów dachowych przy użyciu jednego z największych dźwigów samojezdnych - Terex DEMAG CC2800-1. Z uwagi na jego rozmiary przewożony jest w częściach na kilkudziesięciu TIR-ach, a jego montaż trwa kilka dni, maksymalny udźwig maszyny to 600 ton. Na budowie wykorzystywany jest do przenoszenia ciężkich elementów dachu.

Jedną z ciekawostek technologicznych są rozwiązania akustyczne. W sali widowiskowej i Sali kinowo teatralnej zastosowano konstrukcję "box in box". Bryła sali jest całkowicie zdylatowana od pozostałej konstrukcji budynku. Wewnętrzne "pudło" sali widowiskowej jest posadowione na wibroizolatorach elastomerowych.

Muzeum Historii Polski. Co znajdziemy w środku?

Wystawa stała Muzeum Historii Polski będzie jedną z największych przestrzeni wystawienniczych w Polsce, licząc 7 tys. m kw. Wystawa będzie miała charakter narracyjny, będzie opowiadać ponad 1000 lat dziejów Polski przy pomocy oryginalnych zabytków oraz scenografii i multimediów tworzących przestrzeń doświadczenia przeszłości. Wśród eksponatów znajdą się m.in.

  • tysiącletni dąb wydobyty z jeziora na Pomorzu
  • łódź z X wieku wydobyta z jeziora Lednica
  • gotyckie kolumny z byłego opactwa cystersów w Koprzywnicy.
  • przedmioty związane z sarmackimi obyczajami, w tym portrety trumienne, pasy kontuszowe, zastawy stołowe
  • druki (starodruki, książki, prasa), rękopisy, dokumenty osobiste
  • XVII-wieczna zbroja husarska, oraz dwudziestowieczne, jak np. unikatowy karabin samopowtarzalny zaprojektowany w 1938 r. przez polskiego inżyniera Józefa Maroszka
  • egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma
  • meble, ubiory, pięknie zdobiona secesyjna kasa sklepowa z początku XX w., fiat 125 p, pierwsze pralki, odbiorniki radiowe i telewizyjne.

Pierwsze eksponaty są już w MHP

Przypomnijmy, że na początku listopada br. do nowo powstającej siedziby Muzeum Historii Polski dostarczono pierwsze eksponaty. Przedmioty znajdą się na tworzonej właśnie wystawie stałej Muzeum. Wśród nich znalazły się: lokomobila parowa z XIX wieku, fragmenty zburzonych pomników z okresu PRL, transporter opancerzony SKOT, a także tysiącletni dąb. Są to przedmioty o wielkich gabarytach wymagające szczególnych procedur podczas montażu. - Zamyka się pierwszy etap prac nad konstrukcją budynku, a to jest pierwszy krok ku materializacji wystawy stałej, czyli serca Muzeum Historii Polski. Zaczynamy widzieć własnymi oczami to, co przez wiele lat planowaliśmy”- mówi Robert Kostro, Dyrektor Muzeum Historii Polski.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto