Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski dla przedsiębiorców? Jest pomysł na wsparcie właścicieli firm poszkodowanych przez koronawirusa

Redakcja
fot. facebook.com / Budżet Obywatelski w Warszawie
Wiceprzewodniczący Rady Warszawy proponuje, aby około 30% środków z Budżetu Obywatelskiego na lata 2022-2023 zostały przeznaczone na wsparcie dla warszawskich przedsiębiorców. - To pomoże w realizacji inwestycji, które przez pandemię koronawirusa nie mogły zostać przeprowadzone - pisze Sławomir Potapowicz w swojej interpelacji. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? O tym w tekście poniżej.

Będą zmiany w Budżecie Obywatelskim?

- Proponuję ograniczyć poziom wydatków z budżetu miasta na lata 2022-2023 o około 30%, co oczywiście jest wartością kierunkową wspomagającą dalszych analiz - pisze w swojej interpelacji Sławomir Potapowicz, Wiceprzewodniczący Rady Warszawy. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogłyby zostać przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców, ale realizowane w formule zgodnej z ideą Budżetu Obywatelskiego. Właściciele firm mogliby zgłaszać wnioski o wsparcie dla lokalnych biznesów, a po uzyskaniu akceptacji mieszkańców projekt brałby udział w głosowaniu razem z innymi projektami z BO. Ze środków finansowych przedsiębiorcy mogliby finansować remont lokalu, jego rozbudowę, zakup nowych urządzeń lub organizacje wydarzeń/aktywności, których mieszkańcy Warszawy oczekują.

- Wierzę, że około 30% środków z Budżetu Obywatelskiego da mieszkańcom wpływ na kształt lokalnego biznesu, a jednocześnie pozwoli warszawskim przedsiębiorcom na konieczne inwestycje, które przez pandemię koronawirusa nie mogły być zrealizowane - mówi Sławomir Potapowicz.

Władze Warszawy próbowały zawiesić budżet obywatelski

Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku władze Warszawy wnioskowały do premiera o zawieszenie budżetu obywatelskiego na 2021 rok. - O zawieszenie BO ze względu na Covid-19 wnioskowaliśmy do Premiera. Nasz apel pozostał bez odpowiedzi- napisała na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.

Mimo że od 2019 roku budżet obywatelski stał się dla samorządów obowiązkowy na mocy ustawy, informacja o próbie jego zawieszenia przez władze Warszawy nie budzi szczególnego zdziwienia biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy w stolicy. Jak zapowiadał we wrześniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w 2020 roku dochody miasta spadną co najmniej o 1,5 miliarda złotych.

30% dla przedsiębiorców

Czy zatem pomysł Sławomira Potapowicza, Wiceprzewodniczącego Rady Warszawy ma szanse na realizację? - Warszawa jako miasto na prawach powiatu ma obowiązek prowadzić Budżet Obywatelski. Z tego zapisu nie możemy w żaden sposób zrezygnować lub go ominąć. Natomiast w ramach środków finansowania BO proponuję, aby część z tych pieniędzy przeznaczyć na wydatki, które byłyby związane ze wsparciem dla przedsiębiorców. To nie jest rezygnacja z pieniędzy BO, ale daje formułę, dzięki której można wspierać ten konkretny sektor- tłumaczy nam Sławomir Potapowicz.

I dodaje, że po złożeniu omawianej interpelacji, władze Warszawy sprawdzą, czy takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli chodzi o przepisy prawne. Cała reszta pozostanie bez zmian. Mieszkańcy będą mogli głosować na wybrane projekty, zarówno te wspierające przedsiębiorców, jak i pozostałe.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto