Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Mieszkańcy w głosowaniu wybrali parking, ale urzędnicy zdecydowali, że nie powstanie

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Budżet obywatelski
Kolejna kontrowersyjna decyzja związana z budżetem obywatelskim. Na dodatek chodzi o projekt, który wygrał głosowanie mieszkańców w 2018 roku. Nie tylko do tej pory nie powstał, ale już nie powstanie. Miały być nowe miejsca parkingowe dla mieszkańców, ale inaczej zdecydowali urzędnicy.

Osiedle Piaski to osiedle składające się głownie z wysokich 10-cio piętrowych bloków. Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe jest ogromne. Kierowcy zastawiają każdą wolną przestrzeń. Równy i bezpieczny parking w miejscu obecnego "klepiska" mógłby odciążyć wąskie uliczki osiedlowe – pisał autor pomysłu w 2018 roku.

Dlatego właśnie mieszkańcy zdecydowali się wybrać projekt zakładający budowę parkingu na 50 samochodów w granicach pasa drogowego ul. Broniewskiego w rejonie numeru 89. Jak się okazuje urzędnicy stwierdzili, że projekt koliduje z innymi planami.

Jak czytamy w uzasadnieniu:W ramach weryfikacji szczegółowej projektu był on opiniowany przez zarządcę zieleni (Zarząd Oczyszczania Miasta), który wskazał konieczność zachowania istniejących drzew i sugerował że wiąże się to z ograniczeniem parkingu do 24 miejsc. W toku opracowania dokumentacji projektowej dla parkingu, Zarząd Zieleni przygotował koncepcję zazielenienia ul. Broniewskiego, uwzględniającą nowe nasadzenia i drogę dla rowerów. Koncepcja koliduje z projektem parkingu. W związku z tym ZZW i BAiPP negatywnie zaopiniowały projekt parkingu przygotowany przez projektanta na zlecenie ZDM.

W związku ze zmniejszeniem planowanej liczby miejsc parkingowych, ZDM zaproponował autorowi ograniczenie zakresu projektu. Autor nie wyraził na to zgody, twierdząc że w takiej okrojonej formie projekt nie ma uzasadnienia

Takie sytuacje to niestety nie nowość w Warszawie. W sierpniu opisywaliśmy sytuację z Mokotowa, gdzie projekt zakładający utworzenie nowych miejsc parkingowych czeka na realizację od 2016 roku. Do tej pory powstało zaledwie 10% z obiecywanych miejsc.

Po raz kolejny warto przypomnieć, że gdy dochodziło do protestów związanych z realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego placem zabaw w Parku nad Dolinką Służewską to Zarząd Zieleni oraz Justyna Glusman rozkładali bezradnie ręce twierdząc, że nie mogą odstąpić od projektu. Mimo, że za zmianą lokalizacji placu zabaw opowiedziała się jednogłośnie chociażby rada dzielnicy Mokotów. W tym przypadku wystarczyło założyć zazielenienie ulicy i drogę dla rowerów by projekt odrzucić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto