Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Warszawy 2022. Pustki w kasie miasta? Mimo obcinania inwestycji zapowiada się rekordowy deficyt budżetowy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Finansów Rady Warszawy poznaliśmy prognozę budżetową na 2022 rok. Chociaż zewsząd słychać głosy, że Warszawa tnie wydatki na różne inwestycje, to wciąż ciężko zachować równowagę finansową. Zapowiada się rekordowy deficyt budżetowy.

W prognozie na 2022 rok, którą przedstawił skarbnik miasta Mirosław Czekaj, przewidziano dochody miejskie w wysokości 19 miliardów 100 milionów złotych, a wydatki wyniosą prawie 21 miliardów złotych. Ogólny deficyt Warszawy na 2022 roku, według planu, wyniesie 1 miliard 744 miliony złotych. Natomiast na koniec przyszłego całkowite zadłużenie miasta sięgnie aż 6 miliardów 769 milionów.

Na co Warszawa wyda pieniądze w 2022 roku? Przede wszystkim na edukację

W planie finansowania oświaty w 2022 roku przewidziano aż 5 miliardów 143 miliony złotych, przy czym dopłata budżetowa wyniesie tylko 48% tych środków, bo 2 miliardy 485 milionów.

Poza tym ponad miliard sto pięćdziesiąt milionów złotych miasto wyda na gospodarowanie odpadami komunalnymi i w stosunku do dochodów od mieszkańców miasto będzie musiało z własnej kieszeni dołożyć dwadzieścia milionów złotych.

Sporo będzie trzeba dołożyć także w kwestii finansowania komunikacji miejskiej. Dochody z biletów to około 906 milionów złotych, wraz z dotacjami miasto uzyska około 990 milionów. Tymczasem wydatki szacowane są na ponad 3 miliardy 160 milionów złotych. Z kieszeni trzeba będzie wyjąć ponad 2 miliardy 100 milionów złotych.

Inwestycje w rozwój komunikacji miejskiej jak rozbudowa metra czy tras tramwajowych to także ogromny wydatek dla stolicy. Tylko te dwa punkty pochłoną około 5 miliardów złotych. Należy także podkreślić, że w 2022 roku Warszawa otrzyma mniejsze dofinansowanie z Unii Europejskiej niż w poprzednich latach. W 2021 roku było to 732 miliony, w latach poprzednich 2020 i 2019 odpowiednio 564 oraz 594 miliony. Teraz stolica otrzyma 532 miliony złotych. Głównie na wspomniane inwestycje.

Według planów większe wpływy w miejskiej kasie - w porównaniu do kończącego się roku - spodziewane są w podatku CIT czy opłat z powiększonej strefy płatnego parkowania niestrzeżonego. Nie są to jednak kwoty, które umożliwią pokrycie deficytu budżetowego. Zwłaszcza, że miasto przewiduje, że w 2022 roku - na skutek zmian podatkowych wynikających głównie z "Polskiego Ładu" - otrzyma z podatku PIT około 1 miliard 416 milionów złotych mniej. To kwota bardzo zbliżona do całego deficytu przewidzianego na 2022 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto