Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Warszawy 2023. Spadek dochodów z PIT, wojna i inflacja. Miasto musi zwiększyć zadłużenie. Pożyczki od zagranicznych instytucji

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Poznaliśmy wstępne założenia do projektu budżetu m. st. Warszawy na rok 2023. To będzie naprawdę trudny rok. Inflacja, ceny energii, reforma podatkowa, która jak zaznacza ratusz, uderza w samorząd. Miasto będzie musiało zwiększyć swoje zadłużenie. Czego powinniśmy się spodziewać?

Miasto zaznacza, że wciąż ma problemy ze zmianami podatkowymi uchwalanymi przez rząd. W opublikowanym przez ratusz dokumencie znajdziemy informacje o tym, że w skutek zmian w podatku PIT, CIT oraz subwencji rekompensujących ubytki w budżecie oraz wysokość wpłat janosikowego samorząd nie jest w stanie dokładnie oszacować jaka kwota wpłynie do budżetu.

Na etapie przygotowywania Założeń do budżetu Miasta na 2023 r. nie są znane prognozowane przez Ministerstwo Finansów kwoty udziału w PIT i CIT na 2023 rok, jak też wysokość subwencji rekompensującej ubytki w budżetach JST oraz wysokość wpłat janosikowego - czytamy.

Dlatego miasto przygotowało dokument w oparciu o własne dane i rachunki. Kolejnym elementem niewiadomym są trwające aktualnie negocjacje programowe Polski z Komisją Europejską dotyczące nowej perspektywy finansowej UE 2021-2027. Na 2023 rok zakłada się uzyskanie około 660 mln zł dochodów z UE w ramach programu obejmującego okres perspektywy na lata 2014-2020.

Wzrośnie zadłużenie

Ratusz zakłada zamknięcie roku budżetowego ujemnym wynikiem i szacuje, że na koniec roku 2022 zadłużenie w relacji do dochodów z wartości ok. 35% w 2022 r. i ok. 40% w 2023 roku do poziomu w okolicach 55% w przeciągu kilku lat. O ile obecnie ten wynik jest dość dobry, o tyle zapowiedź wręcz skokowego zadłużenia do 55% w przeciągu kilku lat może bardzo niepokoić. Tylko, że jak tłumaczy samorząd, nie bardzo jest wyjście, a podobny los czeka też inne jednostki samorządowe.

Przewiduje się, że źródłem sfinansowania zakładanego deficytu będą głównie środki zwrotne pochodzące z międzynarodowych instytucji finansowych. Zakłada się, że stan zadłużenia Miasta na koniec 2023 roku przekroczy 40% w relacji do planowanych dochodów. Miasto zwraca uwagę, że ponowni bezpośrednio reperkusje wojny na Ukrainie, a także na wzrost zadłużenia ma wpływ wysoka inflacja. Nie bez znaczenia są ceny energii, dlatego Warszawa przymiera się do transformacji energetycznej. Będzie znacznie więcej fotowoltaiki, a także farma wiatrowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto