Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunkier z pl. Zbawiciela zostaje pod ziemią

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Rafał Babraj
Wywiezienie 100-tonowego schronu z pl. Zbawiciela sparaliżowałoby na kilka dni pół miasta. Ringstand 58c zostaje na kolejne lata.

- Aby wydobyć około 100-tonowy bunkier potrzebne byłyby dwa dźwigi o możliwościach udźwigu 250 i 160 ton. Podczas prac konieczne byłoby usunięcie m.in. słupa trakcyjnego oraz całej sieci trakcyjnej w pobliżu placu Zbawiciela - wylicza Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - To spowodowałoby konieczność wyłączenia ruch tramwajowego i kołowego na przynajmniej tydzień na Marszałkowskiej od ul. Stawki do skrzyżowania Puławskiej i Woronicza - wyjaśnia.

Co więcej, operacja spowodowałaby opóźnienia w modernizacji torowiska na ul. Nowowiejskiej. Po konsultacjach ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Muzeum Wojska Polskiego, Zarządem Dróg Miejskich, Tramwaje Warszawskie zdecydowały o pozostawieniu zabytku w miejscu, w którym go odkryto. - Schron zostanie zabezpieczony tak, by móc do wydobyć w przyszłości - podkreśla Powałka.

Kolejna próba za 20 lat?

Kiedy ta przyszłość miałaby nastąpić? - Jednym z omawianych scenariuszy było przetransportowanie bunkra podczas modernizacji ul. Marszałkowskiej - mówi Dawid Dziama, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego. Okoliczności te dementuje jednak Michał Powałka z TW: - Przeanalizowaliśmy ten wariant i okazuje się, że utrudnienia dla mieszkańców byłyby nie mniejsze. Bunkier zostanie ponownie zakopany w ziemię, pewnie na kolejne 20 lat.

O bunkrze piszemy również tutaj:
Niemiecki bunkier ukryty pod torami. Trafi do muzeum?
Bunkier z placu Zbawiciela trafi na Cytadelę

Schron bojowy typu Ringstand 58c z II wojny światowej został odkryty podczas prac modernizacyjnych na pl. Zbawiciela. Podobynych obiektów, budowanych przez hitlerowskie władze, w Warszawie jest kilkadziesiąt.

Przejęciem tego z pl. Zbawiciela zainteresowane było Muzeum Wojska Polskiego, które zamierzało umieścić bunkier najpierw przy Al. Jerozolimskich, a docelowo na terenie Cytadeli. - Chcieliśmy otworzyć obiekt dla zwiedzających, wyeksponować go bez zakopywania w ziemi - mówi o wcześniejszych planach Dawid Dziama. - Mamy dwa podobne schrony, ale tego jeszcze nie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto