Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Miastka został opiekunem prawnym miastczanina

Mateusz Węsierski
Burmistrz Roman Ramion. fot. mateusz węsierski
Burmistrz Roman Ramion. fot. mateusz węsierski
Opłacenie rachunków, przeprowadzenie przez pasy, wyprowadzenie do parku na spacer, odebranie renty i podpisywanie wszelkich umów. To tylko niektóre nowe obowiązki burmistrza Miastka Romana Ramiona, który decyzją ...

Opłacenie rachunków, przeprowadzenie przez pasy, wyprowadzenie do parku na spacer, odebranie renty i podpisywanie wszelkich umów. To tylko niektóre nowe obowiązki burmistrza Miastka Romana Ramiona, który decyzją lokalnego Sądu Rejonowego został opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionego obywatela Miastka. Ramion nic o tym fakcie nie wiedział, dopóki nie przyszło pismo informującego go o nowym zakresie obowiązków. Prawnicy z ratusza głowią się, co tu zrobić, bo dla nich to dziwna sytuacja, a sędzia, który podpisał pismo, nie ma sobie nic do zarzucenia.

- To jakiś absurd. Burmistrz nie jest pozbawiony sumienia, ale to osoba obarczona wieloma obowiązkami i nawet gdyby chciał, to nie jest w stanie zająć się codzienną opieką nad ubezwłasnowolnionym mieszkańcem - twierdzi Marek Kobyłecki, radca prawny burmistrza. - Takie postawienie sprawy może spowodować wręcz zagrożenie dla osoby ubezwłasnowolnionej, bo gdy burmistrz wyjedzie na jakieś zebranie, to kto ma się zająć tą osobą? Zaczęliśmy szukać sposobu wyjścia z tej dziwnej sytuacji, bo jeszcze nigdy z czymś takim się nie spotkałem - dodaje prawnik.

Wiadomo, że pismo do burmistrza trafiło z powodu braku innych opiekunów prawnych. Rodzina ubezwłasnowolnionej osoby odmówiła przejęcia opieki nad tym człowiekiem, więc opiekunem został burmistrz.

- W piśmie podałem podstawę prawną. To tyle co mam do powiedzenia - zastrzega Krzysztof Szafrański, sędzia, który sporządził pismo.

Radca Kobyłecki nie jest pewny prawnych przesłanek.

- Moim zdaniem, sąd poszedł na łatwiznę, bo równie dobrze mógł poprosić jakąś instytucję albo stowarzyszenie, a nie odgórnie nakazywać burmistrzowi. Sąd nawet takiego prawa nie ma i my to udowodnimy - stwierdza prawnik.

Przełożeni sędziego Szafrańskiego nie znają sprawy.

- Na razie mogę stwierdzić jedynie, że sądy kierują pisma do burmistrzów, by poszukali oni opiekunów prawnych. Z ustanowieniem samego burmistrza jeszcze nigdy się nie spotkałam. Może chodzi o zmobilizowanie ratusza do znalezienia takiego opiekuna? - zastanawia się Danuta Jastrzębska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Słupsku. - Wyjaśnię tę sprawę z sędzią Szafrańskim, bo podejrzewam, że doszło tu po prostu do jakiegoś nieporozumienia.

Roman Ramion nie chce na razie komentować tej drażliwej dla niego sytuacji.

Do sprawy wrócimy.

**

Zgodnie z prawem

**

Prawo nie jest jednoznaczne. Jeżeli rodzina odmawia, to sąd może szukać innej osoby. Każdy, kogo sąd ustanowi opiekunem, zobowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd może zwolnić z tego obowiązku i ustanowić kuratora, który zastąpi opiekuna w obowiązkach. Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem ubezwłasnowolnionego, podlega przy tym dozorowi sądu opiekuńczego. Opiekun sprawuje opiekę bezpłatnie. Jeżeli z opieką związany jest zarząd majątkiem, wymagający znacznego nakładu pracy, sąd opiekuńczy może na żądanie opiekuna przyznać mu stosowne wynagrodzenie okresowe lub wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia od niej. Opiekun może też wnioskować o zwrot poniesionych kosztów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto