Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz pamięta o ewangelikach

Edmund Belter
W miejscu byłego cmentarza powstanie parking dla tirów i epitafium upamiętniające przasnyskich ewangelików. Po przasnyskiej parafii ewangelickiej pozostały tylko resztki cmentarza przy ulicy Makowskiej.

W miejscu byłego cmentarza powstanie parking dla tirów i epitafium upamiętniające przasnyskich ewangelików.

Po przasnyskiej parafii ewangelickiej pozostały tylko resztki cmentarza przy ulicy Makowskiej. - Pamiętam cmentarz ewangelicki. W dzieciństwie razem z ojcem odwiedzałem groby pochowanych na nim moich dziadków - mówi Artur Wencław, potomek ewangelików przasnyskich.

W ubiegłym roku firma AGRO – TRADE inwestująca w sąsiadującą z cmentarzem proszkownię mleka zwróciła się do burmistrza Przasnysza o wydzierżawienie terenu cmentarza. Firma chce wybudować wewnętrzny parking dla tirów. Burmistrz wyraził zgodę. W lokalnej prasie i na przasnyskich forach internetowych wybuchła burza. Internauci przypomnieli, że na sąsiadującej z proszkownią działce istniał cmentarz ewangelicki. Informacja o planowanej budowie parkingu doszła do władz Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w RP. - Jesteśmy kościołem. Na terenie pónocnego Mazowsza nie ma nas od dziesięcioleci. cieszy nas, że w sprawie dewastacji ewangelickiego cmentarza zareagowała społeczność lokalna - mówi Ewa Śliwka, dyrektor kancelarii Konsystorza Kościoła E-A.

Działka przy Makowskiej od 1919 roku była własnością skarbu państwa. W roku 2003 decyzją wojewody mazowieckiego teren nabyło miasto Przasnysz. – Na terenie cmentarza właściciele okolicznych urządzili śmietnik, zbierali się tam miejscowi „żule” – mówi Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.

Jeszcze przed nabyciem działki przez miasto teren ten w planie przestrzennego zagospodarowania był przeznaczony pod zieleń parkową.

Co zrobić z terenem byłego cmentarza? – Parking nie zajmie całego cmentarza. Część ogrodzimy, posiejemy trawę i postawimy tablicę upamiętniającą przasnyskich ewangelików – zapewnia Waldemar Trochimiuk. Z takiego rozwiązania zadowolony jest Rudolf Bażanowski, biskup diecezji mazurskiej Kościoła E-A. - W wielu miastach, w których po wspólnotach ewangelickich pozostały zdewastowane cmentarze organizowane są tereny zielone z tablicami przypominającymi tradycje ewangelickie - mówi biskup.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto