Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzą Jupitera. Dawne centrum meblowe przechodzi do historii. Kiedy wyrośnie Towarowa 22?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
PAP i Krystian Dobuszyński
Jupiter, popularne centrum meblowe, znika. To teren, który po 1990 roku nie miał szczęścia do nowych inwestycji. Ale wcześniej były to największe zakłady poligraficzne w Europie Środkowo-Wschodniej. Teraz też ma być nowocześnie za sprawą nowej inwestycji dewelopera. Nim ona powstanie, warto przypomnieć historię tego miejsca.

Jak niedawno pisaliśmy, dawne CH Jupiter zostało ogrodzone. "Gorący" teren w samym centrum Woli, tuż obok biurowców należy do Echo Investment. Spółka już w 2019 roku zapowiadał tutaj spektakularną inwestycję firmowaną przez jednego z najlepszych architektów świata - Bjarke Ingelsa. Obecnie szczegóły projektu pozostają tajemnicą. Nie wiadomo na ile uległ zmianie względem planów sprzed trzech lat. Wiadomo, że powstaną tu biura, mieszkania i usługi, a na środku park miejski z odnowionym historycznym pawilonem Domu Słowa Polskiego.

Burzą Jupitera. Dawne centrum meblowe przechodzi do historii...

Tymczasem przy Towarowej 22 rozbiórka nabiera rozpędu. Ciężki sprzęt wyburzył niemal połowę dawnej hali popularnego centrum meblowego. - Rozpoczęliśmy przygotowania do prac rozbiórkowych. Rozbiórka będzie prowadzona do końca tego roku - mówiła nam Weronika Ukleja-Sałak, rzeczniczka prasowa Echo Investment, w połowie lipca.

Historia dawnego Jupitera

Obecny Jupiter powstał w latach 1948-1950. Na placu Kazimierza Wielkiego zbudowano budynek "Domu Słowa Polskiego" oraz sporą drukarnię. W tym miejscu, tuż po otwarciu (16-21 listopada), zorganizowano nawet II Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, na którym występowali delegaci z ponad sześćdziesięciu krajów. Z czasem zakład zajmował coraz większy teren.

Najważniejszą częścią "Domu Słowa Polskiego" (DSP) była jednak drukarnia. Powstawała tu praca codzienna wydawana przez koncern Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” będąca największym koncernem prasowym Europy Środkowo-Wschodniej. W okresie PRL drukowano tu „Trybunę Ludu”, „Kurier Polski”, „Sztandar Młodych”, „Żołnierza Wolności”, „Młodego Technika”, „Płomyczek” i „Świerszczyk”. W połowie lat 70’ z zakładu wychodziło 27 milionów egzemplarzy książek, 510 milionów egzemplarzy gazet i 195 milionów egzemplarzy czasopism w ciągu roku.

PAP / Mariusz Szyperko

Tereny DSP zajmowały nie tylko obszar obecnego Jupitera. "Wylewały" się w miejsce, gdzie dzisiaj stoi Warsaw Spire, Generation Park czy Unit. Budynki które ustąpiły wieżowcom zbudowano w latach 60. Później, po upadku PRL, przez dekadę w części z nich mieściła się siedziba Instytutu Pamięci Narodowej. Później tereny sprzedano deweloperom. Wiceprezydent Warszawy, Jacek Wojciechowicz wspominał, że miasto już wtedy chciało, żeby wyrosły tam wieżowce.

Ghelamco budowę Warsaw Spire rozpoczęło oficjalnie w 2011 roku. Ale teren został kupiony kilka lat wcześniej. Już w 2007 roku pojawiał się informacje o wieży, podobnej do obecnego Spire, która miała nazywać się "Chopin Tower". Po otwarciu wieżowca w okolicy rozpoczęły się kolejne budowy. Wszystko rosło, jednak ogromny teren po hali drukarni pozostawał niemal bez zmian. W 2010 roku, gdy skończono tu produkcję, to hal weszły firmy sprzedające meble i wyposażenie domów - tak powstało Centrum Handlowe Jupiter, które funkcjonowało do końca ubiegłego roku.

PAP / Mariusz Szyperko
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto