Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Buspas na Puławskiej zmniejszy smog w Warszawie? Aktywiści apelują do władz miasta

ap
Buspas na Puławskiej zmniejszy smog w Warszawie? Aktywiści apelują do władz miasta
Buspas na Puławskiej zmniejszy smog w Warszawie? Aktywiści apelują do władz miasta Marcin Obara
Buspas na Puławskiej to jeden z pomysłów aktywistów z Warszawy Bez Smogu oraz Warszawskiego Alarmu Smogowego na walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Zapewniają oni, że ruch samochodowy jest głównym źródłem smogu i kierują w związku z tym petycję do władz miasta.

- Z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza, którego głównym źródłem w Warszawie jest ruch samochodowy, dwie stołeczne organizacje antysmogowe apelują o wytyczenie buspasa na ulicy Puławskiej i stworzenie planu rozwoju sieci buspasów - piszą aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego oraz Warszawy Bez Smogu w informacji przesłanej do mediów.

Ich zdaniem to właśnie samochody są w głównej mierze odpowiedzialne za wydzielanie szkodliwych pyłów zawieszonych i dwutlenku azotu, które zanieczyszczają powietrze w Warszawie. Podkreślają, że smog jest zatem problemem całorocznym, a nie, jak sądzi wiele osób, związanym tylko z okresem zimowym i sezonem grzewczym. Organizacje postanowiły więc skierować petycję do prezydent Warszawy, wiceprezydenta oraz dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego i dyrektora Biura Polityki Mobilności i Transportu. Wnioskują w niej o szybkie wytyczenie buspasa na ul. Puławskiej od granic Warszawy do co najmniej Dworca Południowego, a optymalnie do ulicy Rakowieckiej oraz stworzenie planu rozwoju sieci buspasów w mieście na rok 2017.

- Codziennie przez granice Warszawy przejeżdża milion samochodów. To liczba dotąd niespotykana. Nie możemy dalej dusić się spalinami, chcemy żyć w mieście z czystym powietrzem – mówi Piotr Siergiej z inicjatywy Warszawa Bez Smogu.

- Uważamy, że miasto powinno dokonać rewizji dotychczasowej polityki odnośnie komunikacji kołowej i realnie uprzywilejować transport publiczny, tak, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej. Jedną z form takiej zachęty jest stworzenie sieci buspasów, dzięki którym autobusy nie będą blokowane przez indywidualne auta. Oczekujemy, iż miasto zacznie od ulicy Puławskiej, która regularnie stoi w korku - dodaje Konrad Marczyński ze stowarzyszenia Warszawski Alarm Smogowy.

Aktywiści argumentują, że wytyczenie kolejnych buspasów przełoży się na poprawę jakości powietrza, a także usprawni ruch samochodowy i zmniejszy korki. Przedstawiciele obu stowarzyszeń przekonują, że buspas na Puławskiej można wyznaczyć już teraz, bez dodatkowych prac budowlanych, przeznaczając na ten cel jeden z trzech pasów ruchu.

Pełną treść petycji Warszawskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu znajdziecie TUTAJ. Tam też możecie ją podpisać, jeżeli zgadzacie się z argumentami aktywistów.

O komentarz poprosiliśmy Igora Krajnowa, rzecznika Zarządu Transportu Miejskiego. - ZTM rozważa przeprowadzenie analizy zasadności wprowadzenia buspasa na ul. Puławskiej. Jednakże w chwili obecnej prowadzone są prace dotyczące analizy wydzielonych pasów dla autobusów na obciążonej bardzo dużym ruchem drogowym al. Wilanowskiej. Ewentualna analiza dotycząca ul. Puławskiej mogłaby zostać zatem przeprowadzona po realizacji wymienionej - tłumaczy.
Rzecznik ZTM zwraca jednak uwagę, że decyzje w sprawie wprowadzenia tego typu udogodnień dla transportu autobusowego są podejmowane przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu. A dokładniej - decyzję podejmuje prezydent a Biuro przedkłada rekomendację.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto