Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Calliya" w Teatrze Komedia. Byliśmy na próbie do nowego spektaklu [ZDJĘCIA]

Szymon Starnawski
"Calliya" w Teatrze Komedia. Byliśmy na próbie do nowego spektaklu
"Calliya" w Teatrze Komedia. Byliśmy na próbie do nowego spektaklu Szymon Starnawski
Już 3 września w Teatrze Komedia premiera muzycznego widowiska scenicznego "Calliya" na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Byliśmy na próbie do tego bajkowego spektaklu. Zobaczcie zdjęcia!

Szabłowska Studio i Teatr Komedia przygotowują widowisko "Calliya" – multimedialny spektakl dla młodej widowni, który łączy w sobie elementy musicalu, gry aktorskiej, tańca i akrobatyki.

"Calliya" to oparta na motywach baśni "Calineczka" Hansa Christiana Andersena historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi i prawdziwej miłości. Przygody głównej bohaterki w metaforyczny sposób ukazują wyzwania, z jakimi współcześnie zmierza się każdy wchodzący w dojrzałe życie młody człowiek.

Nad widowiskiem pracują twórcy zainspirowani spektaklami dla dzieci wystawianymi na brytyjskim West Endzie. Za reżyserię, scenariusz i scenografię odpowiada Małgorzata Szabłowska, absolwentka Central Saint Martins College of Art And Design w Londynie, która ma na koncie realizacje projektów w największych halach w Polsce oraz przygotowywania scenografii i projekcje spektakli Adagio i Scherzo, PUPA w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

- Wkładamy bardzo dużo wysiłku, by stworzyć piękny projekt, który pozwoli widzom odetchnąć od bolączek dnia codziennego, zaszczepi w nich nadzieję i zainspiruje do realizacji marzeń. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, któremu wydawało się, że wszystko jest możliwe. Chcemy odwołać się do tego dziecka w każdym z nas i je zachwycić – mówi Szabłowska.

Autorem muzyki do spektaklu jest kompozytor Stanisław Syrewicz, który stworzył ścieżkę do ponad 30 spektakli (m.in. PUPA w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej) oraz 100 filmów, współpracując z takimi reżyserami, jak John Frankenheimer, Ken Russel, Ferdinand Fairfax, Andrzej Żuławski i Jerzy Skolimowski. W spektaklu Calliya wykorzystano jego nigdy wcześniej niepublikowane utwory orkiestrowe. Ponadto ekipę realizatorską tworzą kostiumograf Katarzyna Rott, która realizowała stroje na rzecz festiwali Withby Goth Weekend i Lincoln w Wielkiej Brytanii, reżyserka światła Olga Skumiał, na co dzień projektująca oświetlenie do przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych dla BBC, oraz odpowiadająca za choreografię Anna Hop, tancerka zespołu Polskiego Baletu Narodowego.

- Jestem głęboko przekonana, że mamy zespół złożony z wybitnie utalentowanych i wrażliwych osób, których warsztat plastyczny czy ruchowy jest na absolutnie światowym poziomie – zdradza Małgorzata Szabłowska.

W spektaklu zagrają młodzi aktorzy dramatyczni. W Calliyę wcieli się Olga Kalicka (musical "Ania z Zielonego Wzgórza", film "Księstwo", seriale "Rodzinka.pl" i "Plebania").

O granej przez siebie postaci mówi, że zmienia się pod wpływem każdego nowo poznanego zwierzęcia i choć ma kolejne pragnienia, jedno pozostaje niezmienne – dopóki nie pozna Księcia, cały czas potrzebuje miłości. Oldze Kalickiej partnerować będzie Sandra Staniszewska (spektakl "Pływalnia", film "Kamienie na szaniec", seriale "Ojciec Mateusz" i "Komisarz Alex").

- Wchodzimy w świat, który jest złożony z trudnych doświadczeń życiowych. Opowiadamy nie tylko o magii marzeń, ale i determinacji, by wyjść z własnej klatki i mimo paraliżujących doświadczeń iść dalej i nie bać się nowych nauk, które niesie życie – wyjaśnia aktorka grająca Mysz i Matkę Żabę.

Jak sama przyznaje, postacie zwierząt są alegoriami ludzkich zachowań. Wtóruje jej Adam Adamonis, wcielający się w Kreta.

- Każda z postaci jest jakby z życia wzięta. Myślę, że człowiek najlepiej uczy się na metaforach lub gdy opowiada mu się anegdoty. Najwięcej wtedy rozumie, bo pracuje wyobraźnia – wyjaśnia aktor.

Dodaje przy tym, że w zespole panuje duch wspólnoty. - W naszej ekipie jest bardzo duża energia i intuicyjnie czuję, że dobór ludzi był strzałem w dziesiątkę. To nie był przypadek – tak miało być. Każdy dostał rolę dokładnie taką, jaką powinien w tym momencie swego życia – dodaje.

Na scenie nie zabraknie tancerzy, w tym Michała Adama Górala z programu You Can Dance. Zaskoczeniem dla widzów może być udział w projekcie wicemistrza świata w pole dance Patryka Rybarskiego (musical "Metro", spektakle "Koty" i "Upiór w operze").

- Myślę, że będziemy pierwszym spektaklem w Polsce, który pokaże w ujęciu baśniowym akrobacje na rurze jako bardzo integralną część historii – mówi Małgorzata Szabłowska.

Zobacz też: Warszawskie Wielokulturowe Street Party [ZDJĘCIA]

Patryk Rybarski zawieszony bowiem w powietrzu, wykona akrobacje na rurze w kostiumie Motyla. - Takiego pomysłu, jaki my mamy na pokaz akrobacji na rurze, chyba nawet w Cirque du Soleil nie było – zapowiada Rybarski.

Z kolei Karolina Banaszek jako Jaskółka z użyciem szarf porwie do lotu Calliyię.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto