Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Carska Warszawa sprzed 150 lat. Tak wyglądała stolica na kolorowych pocztówkach. Urocze spojrzenie na miasto

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Rynek Starego Miasta
Rynek Starego Miasta NN
Tak wyglądała stolica na przełomie XIX i XX wieku. Przygotowaliśmy galerię wybranych pocztówek. W zestawieniu znalazł się zarówno obiekty, który w Warszawie już nie ma - głównie cerkwie zburzone w latach 20. XX wieku, a także budynki doskonale znane, jak kościół na Placu Trzech Krzyży, Belweder czy budynki przy Placu Teatralnym. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Carska Warszawa na pocztówkach

Jak wyglądała Warszawa w czasach carskich? Ten widok jest jeszcze rzadziej spotykany niż słynna stolica z czasów międzywojnia 1918-1939. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, za najstarsze zdjęcia Warszawy uznaje się panoramę z wieży Zamku Królewskiego, autorstwa Konrada Brandela z 26 sierpnia 1873 roku. Były to dopiero pierwsze próby, więc zdjęć miasta z tego okresu jest niewiele.

Poza tym Polska znajdowała się pod zaborem rosyjskim. Choć Warszawa była jednym z ważniejszych miast Cesarstwa, wiele fotografii do dziś się nie zachowało. W związku z tym warto zajrzeć do niezwykle popularnych w tamtych latach pocztówek. Można na nich zobaczyć zobaczyć można nieistniejące już budowle: Pałac Saski (zburzony w czasie wojny) czy Cerkiew św. Michała Archanioła w Parku Ujazdowskim (zburzona w 1923 roku). Poza tym na pocztówkach uwieczniono Most Kierbedzia, Rynek Starego Miasta (przed zniszczeniami) czy Teatr Wielki.

Rynek Starego Miasta

Carska Warszawa sprzed 150 lat. Tak wyglądała stolica na kol...

Warszawa z pocztówek

Przed erą zdjęć, najpopularniejszym sposobem na pokazywanie jak wyglądało ówczesne miasto były właśnie pocztówki. Od XIX drugiej połowy wieku wydawano ich coraz więcej. Wtedy w języku polskim nie było jeszcze określenia na kartkę przedstawiającą widok np. miasta. Używano rosyjskiego słowa „otkrytka”.

Dopiero w 1900 roku z okazji wystawy kart pocztowych - na której przedstawiono ok. 60 tys. kart - zorganizowano konkurs na polską nazwę. Wygrała "pocztówka", a autorem tego słowa był tajemniczy człowiek ukrywający się pod pseudonimem Maria z B. Ostatecznie okazało się, że był to Henryk Sienkiewicz.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Parku UjazdowskimNN
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto