Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Casanova uwodził na Smolnej

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Młodzi ludzie w strojach z epoki, sztuki wystawiane w bramach podwórek i historia unosząca się w powietrzu. Mieszkańcy Śródmieścia bawili się w sobotę na Święcie ulicy Smolnej.

Po chodniku spacerują młodzi ludzie w charakterystycznych ubraniach z XVIII wieku. Zaraz będą grać sztukę „Casanova”. Mało kto wie, że słynny uwodziciel gościł kiedyś w Warszawie. Zakochał się we włoskiej aktorecznce Annie Binetti, dla której również stracił głowę generał Franciszek Ksawery Branicki.

Scysja dwóch panów zakończyła się pojedynkiem na pistolety. Casanova został ranny w rękę, a Branicki zalany krwią padł na ziemię. Przeżył, a incydent stał się towarzyską sensacją na wszystkich europejskich dworach. - To wszystko wydarzyło się na Woli, za panowania króla Stasia - opowiada reżyserka spektaklu Edyta Duda-Olechowska i dodaje: - Ale nie ma święta Woli. Jest święto Smolnej. Dlatego „Casanovę” gramy tutaj.

W mieszkaniu poety

Przedwojenną Smolną zamieszkiwali głównie inteligenci: lekarze, pisarze, m.in. siostra Marii Skłodowskiej-Curie, Stefan Kisielewski, a także Tadesz Boy-Żeleński. W dawnym mieszkaniu tłumacza mieści się teraz siedziba Wydawnictwa „Iskry”. W sobotę można było zwiedzać odtworzony Salon Boya, w którym przechowywane są pamiątki po słynnym krytyku i pisarzu. Oprowadzał prezes „Iskier” doktor Wiesław Uchański.

Ożywić szare kamienice

Sporo się działo także w podwórkach. Na Smolnej 14 śpiewała grupa Studnia O: - Inspirujemy się opowieścią o czarownej Małgorzacie Bułhakowa - opowiadał Jarek Kaczmarek, jeden z artystów. - Taka niezwykła historia mogła się wydarzyć również na ulicy Smolnej. Występujemy w tym podwórku drugi raz i bardzo dobrze się tutaj czujemy – mówił MM-ce Jarek.

To maleńkie podwórko znajduje się od strony Powiśla. Bliżej ulicy Nowy Świat położone jest podwórko przy Smolnej 32. Jest zaniedbane, ale dużo większe. Tam wodze fantazji puścili malarze Jakub Słomkowski i Daniel del Rosal Garcia. Na betonie namalowali białe kratki, żeby zrobiło się bardziej elegancko. Od balkonu do balkonu przewiesili czerwony, aksamitny materiał, bo jak sami twierdzą, podwórko jest szare, a tkanina świetnie je ożywia. Potem zaczęli malować w rytm muzyki akustycznej.

Była też giełda staroci, wystawy fotograficzne, kameralne koncerty i spacery z przewodnikiem. Kolejne Święto Smolnej już za rok.


Czytaj:
Artystyczna karuzela, czyli Bielańskie Dni Kultury
Tango porwało Saską Kępę [zdjęcia]
Otwarta Twarda: latkes, Singer i Grzybowski

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto