Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Ekologicznej. W Nowej Palmiarni mali warszawiacy uczą się, jak żyć w zgodzie z naturą

Joanna Postrzednik
Centrum Edukacji Ekologicznej. W Nowej Palmiarni mali warszawiacy uczą się, jak być ekologicznym
Centrum Edukacji Ekologicznej. W Nowej Palmiarni mali warszawiacy uczą się, jak być ekologicznym Krystian Dobuszyński
Centrum Edukacji Ekologicznej, Warszawa. W stolicy od niedawna działa praktyczna szkoła ekologii. W przeszklonym budynku Nowej Palmiarni organizowane są warsztaty ekologiczne, zajęcia dla dzieci i badania przyrodnicze. Dalsza część tekstu poniżej.

Tutaj warszawiacy uczą się, jak być EKO

W zacisznej części Łazienek Królewskich powstało nowe miejsce - Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym regularnie odbywają się eko eventy - warsztaty, spotkania, wykłady, badania i obserwacje przyrodnicze. Wydarzenia przede wszystkim skierowane są do młodych warszawiaków, aby kształtować proekologiczne nawyki. -Tutaj realizujemy program ekologiczno-przyrodniczy. Prowadzimy warsztaty o różnej tematyce. Dzisiaj organizujemy warsztaty o naturalnych kosmetykach. Będziemy wykonywać je z kasztanów czy miłorzębów. Wcześniej odbyły się lekcje dla dzieci w wieku szkolnym na temat dokarmiania zwierząt. Uczyliśmy się, jak samodzielnie zrobić karmnik ekologiczny czy domek dla owadów - mówi Paulina Organiściak-Kwiatkowska, edukatorka muzealna, biolog.

W Łazienkach Królewskich przyroda ściśle łączy się z historią i sztuką. Wielu gości odwiedzających Muzeum interesuje się ekologią i tym, co każdy z nas może zrobić, by chronić naturę i zachować dla przyszłych pokoleń takie miejsca, jak Łazienki Królewskie. Centrum Edukacji Ekologicznej jest odpowiedzią na to zainteresowanie.

Egzotyczne drzewka w Palmiarni

Centrum Edukacji Ekologicznej mieści się w całości przeszklonym budynku, usytuowanym w północno-wschodniej części Łazienek Królewskich. Połowa obiektu przeznaczona jest do przechowywania egzotycznych roślin z muzealnej kolekcji, takich jak drzewka cytrusowe i laurowe oraz drzewka oliwne. - W czasie Króla Stanisława Augusta taką rolę spełniała Stara Oranżeria. Wykorzystywana była do przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły alejki parkowe w Łazienkach. Teraz nasza Nowej Palmiarni pełni identyczną funkcję. Zimą przechowujemy tutaj egzotyczne gatunki, a latem wystawiamy je na zewnątrz, dzięki czemu zdobią nasz ogród- mówi Ewa Zagawa, zootechnik, koordynator programów przyrodniczych w Muzeum Łazienki Królewskie.

ZOBACZ, jak wygląda Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni

Centrum Edukacji Ekologicznej. W Nowej Palmiarni mali warszawiacy uczą się, jak być ekologicznym

Centrum Edukacji Ekologicznej. W Nowej Palmiarni mali warsza...

Z kolei druga część w całości poświęcona jest edukacji, zabawie i wypoczynkowi. Składa się z trzech stref: relaksacyjnej z "zieloną biblioteką", pracowni ekologicznej oraz strefy malucha, przeznaczonej do swobodnej rodzinnej zabawy. Sercem tego miejsca bez wątpienia jest ogromny stół, przy którym organizowane są warsztaty tematyczne. Do tej pory odbyły się m.in. warsztaty robienia kompostowników do mieszkania, kurs robienia kwietników techniką makramy, warsztaty robienia mandali z roślin i piór, lekcje z robienia kosmetyków ekologicznych czy zajęcia z upcyklingu. '

Strefa małego przyrodnika

W Centrum Edukacji Ekologicznej jest też strefa dedykowana najmłodszym. Znajduje się tutaj m.in. wielki trawiasty dywan, pufy w kształcie pni drzew oraz bujaki z naturalnych tworzyw. Dzieci mogą się też bawić ekologicznymi układankami oraz oglądać figurki ptaków, wykonane na wzór skrzydlatych mieszkańców łazienkowskich ogrodów.

Fotele, które pochłaniają złą energię

Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni to również przestrzeń do relaksu i aktywnego spędzania czasu z dziećmi.- Na naszych gości czekają wygodne bujane gniazda, wykonane z bazaltowej skały wulkanicznej. Siedząc w nich, można się zrelaksować i oddać lekturze z "zielonej biblioteki", w której znajdują się opowieści o zwierzętach, poradniki ogrodnicze, pięknie ilustrowane albumy przyrodnicze oraz książki dla dzieci, zachęcające najmłodszych do zainteresowania się otaczającym ich światem - mówią Ewa i Paulina z CEE. Z kolei ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, mogą skorzystać ze stacjonarnego roweru i pedałując, ładować swoje urządzenie mobilne, np. telefon, w ekologicznej ładowarce.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto