Centrum Kultury Jidysz Teatru Żydowskiego zaprasza na Żydowski Uniwersytet Otwarty!

Materiał informacyjny Centrum Kultury Jidysz
Kobiece/Męskie to temat przewodni nadchodzącego semestru zimowego (2021/22) na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Zaczniemy od analizy tradycyjnych wzorców ról społecznych kobiet i mężczyzn, aby następnie zmierzyć się z ich przekroczeniami i przetworzeniami w takich perspektywach jak queer i psychoanaliza oraz w kontekście literatury, sztuki, historii i religii.

Tematem wykładów będzie płeć w perspektywie żydowskich praktyk leczniczych, niebinarność w Talmudzie czy sytuacja osób transseksualnych w konserwatywnym prawie żydowskim. To tylko niektóre z punktów programu czekającego na słuchaczy nowego semestru.

Czy kobiety mogą studiować Torę? Czy Talmud podejmuje temat niebinarności? Jakie są wzorce ról społecznych kobiet i mężczyzn w judaizmie? Czy Jentł, bohaterka sztuki Singera, ma prawo odmówić Kadysz za zmarłego ojca? Czy mogłaby zostać rabinką? Czy przekracza granice prawa, a może przetwarza archaiczny wzorzec? Jest pionierką czy gorszycielką? Łamie prawo czy rozbija szklany sufit?

Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy na Żydowski Uniwersytet Otwarty oraz listopadową premierę „Jentł” według I.B. Singera w reż. Roberta Talarczyka w Teatrze Żydowskim www.teatr-zydowski.art.pl

Wszystkie zajęcia odbędą się w formule online na platformie ZOOM w każdą środę w godz. 17.30-20.30.

Zapisy trwają do 30 września - poprzez formularz na stronie: www.jidyszland.pl/pl/rekrutacja/ lub pod adresem mailowym: ckj@jidysz.org.pl

Zapisać się mogą wszyscy chętni bez względu na wiek i wykształcenie. Partnerem projektu jest Uniwersytet Warszawski - studenci po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

Więcej informacji: www.jidyszland.pl/pl/zuo/
Kontakt: ckj@jidysz.org.pl

Materiał oryginalny: Centrum Kultury Jidysz Teatru Żydowskiego zaprasza na Żydowski Uniwersytet Otwarty! - Polska Times

Dodaj ogłoszenie