Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki Kopernik dla dorosłych. Co można zobaczyć w CNK po godzinach?

Basia Woźnica
Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna wieczorne spotkania popularyzujące naukę dla dorosłych. Pierwsze spotkanie w czwartek 23 maja.

Kopernik podbił już serca dzieci i młodzieży – teraz pora na dorosłych. Już od 23 maja Centrum otwiera swoje drzwi dla dorosłych. Ma być naukowo i zabawowo. Oprócz zwiedzania galerii CNK organizatorzy proponują warsztaty, projekcje filmów, koncerty, spotkania z ekspertami, napoje wyskokowe Każdy wieczór będzie się skupiać na innym temacie, ale jak zapewniają organizatorzy ma być ciekawie i niestandardowo . W planach zarówno spotkania dla humanistów jak i dla miłośników nauk ścisłych.

Czytaj także: Festiwal "Piękni Dwudziestoletni" w kinie Femina

- Tematy poszczególnych wieczorów to gra w skojarzenia. Inspirowały nas tematy powieści i filmów mówią organizatorzy. Tematem pierwszego wieczoru będzie „Gra w klasy”. Różnego rodzaju gry są podstawą naszej cywilizacji i towarzyszą nam na co dzień – w pracy, podczas zakupów i spotkań towarzyskich. Jak działają mechanizmy gier? Ja je rozpoznawać? Czy mogą być pomocne w rozumieniu rzeczywistości?

Kolejne spotkania będą poświęcone ekologii, robotyce, zagadkom czasu, kryminalistyce oraz chemii. Początek o 19. Wstęp kosztuje 25 zł

Czytaj także: Żyj zdrowo i kolorowo - rodzinny festyn na Krakowskim Przedmieściu już 25 maja!

Szczegółowy plan gry:

Miniwarsztaty
Gra społeczna wiążąca się z teorią gier, ilustrująca problematykę dylematu więźnia. Eksperyment, który sprawdza skłonność do współpracy (lub egoizmu) w grupie stającej przed trudnym wyborem.
Reactable. Zwiedzający uczą się tworzyć muzykę z użyciem syntezatora Reactable. Reactable to - mówiąc najprościej - syntezator przewleczony na lewą stronę. Klocki, które widzimy na podświetlonym blacie, w tradycyjnym instrumencie schowane są w pudle, w którym giną w skomplikowanej plątaninie kabli. Tutaj oscylator, filtry, generatory, modulatory przybrały postać zgrabnych technokubików generujących i przetwarzających dźwięki. Zachodzące między nimi interakcje odzwierciedlają animacje na powierzchni stołu. Można sterować parametrami brzmienia kostek przez obracanie ich wokół własnej osi. Wszystko to zaopatrzono w futurystyczny interfejs i tak powstał instrument na miarę XXI wieku. Wypróbuj go!

Minilaby
Pokonaj tor przeszkód Latającym Robotem
Stanowisko, na którym zwiedzający mają okazję sterować latającym dronem. Sterowanie odbywa się za pomocą smartfonu Samsung Galaxy SII. Zadanie osoby sterującej polega na pokonaniu wytyczonej trasy oraz powrót i wylądowanie na wydzielonym dla robota polu.

OpenLab: Świetlny Labirynt
Jak widzą roboty? Czy dobrze radzą sobie w ciemnościach? Zawody w sterowaniu robotem przy użyciu światła. Komu uda się najszybciej wydostać „Światłoluba” z mrocznego labiryntu?

Gra fabularna po wystawach CNK
Chcesz się dowiedzieć, kim jesteś albo kim mógłbyś być? Dlaczego w pewnych sytuacjach zachowujesz się inaczej, niż chciałbyś? Weź udział w grze terenowej: „W co gra ją ludzie”. To nie zwykły eksperyment, który dzięki wykorzystaniu psychologii społecznej pozwoli w zabawny i przyjemny sposób lepiej zrozumieć nasze zachowania i naszą osobowość. Zwiedzający będzie miał do przejścia jedną z przygotowanych tras po ekspozycji. Którą trasę wybierze, zależy tylko od niego. Każdy gracz dostanie siedem zadań, które ukryte są pośród ciekawych doświadczeń naukowych. Rozwiązując kolejne, będzie mógł zauważyć, jakie są zalety i wady jego osobowości. Ale przede wszystkim czeka go świetna zabawa i super nagrody. Zapraszamy na niezapomnianą przygodę. Startujemy spod wahadła Foucaulta. Można grać indywidualnie lub zespołowo.
Koncepcja i koordynacja: Krzysztof Mikołajewski

Muzyka na żywo

Gra: „Teresa i Tygrysy”- warszawski kolektyw didżejski, który lubi gitarowe granie Joy Division czy Ramones, polską nową falę i amerykański hip hop, ale też spokojne brzmienia Baths czy Boards of Canada.

Pokazy filmów animowanych
Filmy będą wyświetlane przez cały wieczór w pętli w bloku 30-minutowym. Wybór filmów:
„Gra”, reż. Marcin Janiec, 2011, 5 min
„Paths of hate”, reż. Damian Nenow, 2010, 10 min
„Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński, 1980, 8’16 min
„Gierki”, reż. Maja Tetłak, 2011, 5 min
Koncepcja i wybór filmów: Iwona Kamińska-Gosk

Pokazy nieba w Planetarium
Trwające do 20 min. pokazy spróbują odpowiedzieć na pytania: Czy nocne niebo wszędzie wygląda tak samo? Co to jest Droga Mleczna i kiedy powstała? Do czego przydają się jasne gwiazdy?
Okazuje się, że obserwacje nieba też mogą być grą. Jak to możliwe? Sprawdźcie!
Podczas pokazu spojrzymy także na wiosenne konstelacje. Odwiedzimy też półkulę południową Ziemi, gdzie astronomowie z całego świata prowadzą swoje obserwacje przy pomocy wielkiego teleskopu oraz polecimy aż na krańce naszej Galaktyki.

Czytaj także: Żolibuh 3.0: Będą sadzić kwiaty na Żoliborzu. Przyłącz się do akcji i pomóż upiększyć miasto!

Warsztaty z ekspertami
Grupa Lans Macabre oraz dr hab. Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel i dr Marcin Malawski
Lans Macabre to kreatywna grupa działająca w sferze fantastyki i gier. Pracują jako Mistrzowie Gry RPG (Role Playing Game - gier, w których uczestnicy wcielają się w role), projektują planszówki i karcianki, organizują LARPy (Live Action Role Playing - czyli RPG w terenie). Poprzez swoją działalność propagują mądre i twórcze podejście do gier. Jak sami mówią: “Chcemy, bawić, uczyć i inspirować.” Podczas spotkania z Lans Macabre w CNK, odbiorcy zostaną wciągnięci w grę w tworzenie gry. Będzie można się przekonać, na czym polega magia niewidzialnych mechanizmów gry i jak z dosłownie niczego powstaje niesamowite przeżycie.
Tematyczną stronę gier przybliżą dr hab. Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel i dr Marcin Malawski. Głównym polem ich zainteresowania są ekonomia, finanse i działanie rynków - ale także innych,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto