Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki Kopernik. Nadmuchiwany budynek nad Wisłą. W środku badania nad edukacją XXI wieku

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Rusza rozbudowa Centrum Nauki Kopernik. Nowe skrzydło będzie inne niż pozostała część budynku. Z zewnątrz przyciągać będzie nietypowa nadmuchiwana fasada. W środku naukowcy pracować będą nad edukacją rodem z XXI wieku.

Jedna z największych atrakcji Warszawy – Centrum Nauki Kopernik – powiększy się o nowe skrzydło nazwane „Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego”. W tej części mniej będzie zabawy i zwiedzania, a więcej nauki, ponieważ w budynku stworzone zostaną laboratoria, sale spotkań i pomieszczenia warsztatowe.

O podpisaniu mowy poinformował wykonawca – firma Unibep – która za 65 milionów złotych zbuduje nową przestrzeń CNK przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. To drugi przetarg na tę budowę. Poprzedni został odwołany w zeszłym roku ze względu na zbyt wysokie koszty.

Centrum Nauki Kopernik. Nadmuchiwany budynek nad Wisłą. W śr...

- Nowe skrzydło Kopernika powstanie od strony ul. Zajęczej i zjazdu z mostu Świętokrzyskiego, na miejscu obecnego parkingu i części parku Odkrywców. Będzie mieć charakterystyczną elewację z nadmuchiwanej membrany w białym kolorze. Po zmroku będzie się mogła optycznie zmieniać przez podświetlanie w różnych kolorach – informuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Projektanci z pracowni Heinle, Wischer und Partner przewidzieli również zielony dach, na którym znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje do zbierania deszczówki. Nowe skrzydło będzie miało trzy kondygnacje naziemne oraz jedną podziemną, w sumie 4,6 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Jak podaje Unibep, prace rozpoczną się jeszcze w lipcu i potrwają do końca 2021 roku. Poza obiektem pracowni wykonawca będzie musiał stworzyć podziemne połączenie z istniejącym budynkiem CNK oraz z parkingiem, a także przełożyć wszystkie instalacje. Tych, ze względu na podziemną Wisłostradę jest całkiem sporo.

Cosmos Muzeum ponownie otwarte. Warszawiacy oszaleli na punk...

Co znajdzie się w nowych pracowniach?

W „Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego” badany będzie proces uczenia się. Za pomocą technologii 3D oraz VR naukowcy sprawdzą jakie kompetencje powinni nabywać młodzi ludzie, żeby lepiej radzić sobie we współczesnym świecie. W budynku znajdą się pracownie biologiczne, fizyczne, chemiczne oraz mechatroniczne.

- Chcemy przygotować młodych ludzi do życia w świecie rewolucji technologicznej - mówił Robert Firmhofer dyrektor Centrum Nauki Kopernik. W pracowniach powstawać będą gry, zabawki edukacyjne, programy zajęć i sugerowane wyposażenia sali zajęciowych w szkołach. Cały proces ma na celu zwiększenie efektywności uczniów zarówno w placówkach edukacyjnych, jaki o poza nimi. Badać bo będą interdyscyplinarne zespoły, złożone z nietypowych partnerów, np. psychologów, biologów, nauczycieli i stolarzy.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto