Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki Kopernik się powiększy. Drukarki 3D, lasery i eksperymenty w nowej pracowni

Piotr Wróblewski
Centrum Nauki Kopernik się powiększy. Drukarki 3D, lasery i eksperymenty w nowej pracowni
Centrum Nauki Kopernik się powiększy. Drukarki 3D, lasery i eksperymenty w nowej pracowni mat. pras.
Centrum Nauki Kopernik zapowiada rozbudowę. W nowym budynku prowadzone będą badania. Stać tam będzie najnowszy sprzęt, a sale przeznaczone będą także do prowadzenia zajęć dla dzieci.

Nad Wisłą powstała już Pracowania Przewrotu Kopernikańskiego (PPK). Oznacza to, że Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna swoją przebudowę. Nowa pracownia będzie zajmowała się przede wszystkim edukacją. - Sytuacja, w której dzieci siedzą w klasie i słuchają nauczyciela, przekazującego im wiedzę jest odwzorowaniem stanu z XIX wieku. Dzisiaj potrzebujemy nowych rozwiązań, opartych na lepszym rozumieniu procesów uczenia się i wykorzystujących nowoczesne technologie. Temu będzie służyła Pracownia – mówi dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Zobacz też: Multimedialny Park Fontann 2017. Wiemy, kiedy odbędzie się pierwszy pokaz!

O tym, że Kopernik będzie się rozrastał wiadomo od dawna. W zeszłym roku studenci Politechniki Warszawskiej przygotowywali wstępne projekty drugiego skrzydła CNK. Teraz rozpoczyna się konkurs architektoniczny. Zgodnie z jego założeniami nowy Kopernik ma być zespolony z Wisłą. Bryła ma być nowoczesna, ale wpasowana w zabudowę Powiśla oraz bulwarów wiślanych.

Budynek ma mieć trzy piętra (13 metrów wysokości) oraz „zielony” dach wypełniony roślinnością. Planowana powierzchnia to 5,8 tys. m kw. Całość zostanie podzielona na kilka przestrzeni. Pierwsza z nich to warsztaty-laboratoria, miejsce dla dzieci i opiekunów. Organizowane będą tam warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne (w dwóch dużych pomieszczaniach Lab Mokry i Lab Suchy). Znajdą się też sale z narzędziami tradycyjnymi oraz najnowszym sprzętem (drukarki 3D, wycinarki laserowe). W takich miejscach odbywać się będą zajęcia dla klas szkolnych. W laboratoriach przygotowany zostanie sprzęt hi-tech dla naukowców. Mają oni przygotowywać nowe eksponaty oraz prowadzić testy naukowe.

Dwie kolejne przestrzeń będą przeznaczone nauce. W nowym Koperniku prowadzone będą badania oparte o obserwacje i wywiady, także z użyciem lustra weneckiego czy nagrań audio-wideo. Pozostała część budynku będzie udostępniana partnerom do pracy naukowej. Znajdzie się tam sala seminaryjne oraz gabinety do pracy indywidualnej. Poza tym powstanie także przestrzeń biurowa, showroom, foyer, szatnie i kawiarnia.

Główne wejście ma znaleźć się od strony ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, ale możliwe będzie również przejście z dotychczasowej siedziby Kopernika. Koszt budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego szacowany jest na 25 milionów złotych. Prace budowlane zaczną się prawdopodobnie w przyszłym roku.

- Centrum Nauki Kopernik jest  jedną z wizytówek współczesnej  Warszawy – dynamicznego miasta, wspierającego innowacyjność i doceniającego rolę nowoczesnej edukacji. Rozszerzenie działalności tej instytucji ma istotne znaczenie dla harmonijnego rozwoju stolicy i jej mieszkańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i dodaje – ogłoszony właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną to prawdziwe wyzwanie dla projektantów, zapraszam do składania ofert – dodaje.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto