Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki Kopernik w czerwcu otwiera planetarium [FILM]

Patrycja Szołucha
mówi dr Weronika Śliwa, Kierownik Działu Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Po prawej Maciej Ligowski z Działu Planetarium CNK.
mówi dr Weronika Śliwa, Kierownik Działu Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Po prawej Maciej Ligowski z Działu Planetarium CNK. Patrycja Szołucha
Planetarium w Centrum Nauki Kopernik zapowiedziało, czego możemy spodziewać się już w czerwcu. Obecnie wiadomo, że ta osobna marka pod nazwą Niebo Kopernika, ale też osobnym programem i wejściem, jest najbardziej oczekiwaną atrakcją CNK.

Jak, jeszcze przed otwarciem Centrum, wskazywały sondaże, aż 75 proc. ankietowanych typuje planetarium jako największy hit Kopernika.

Podczas zorganizowanej w CNK konferencji prasowej, zalety +Nieba Kopernika+ przedstawił Dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer - będzie to jedno z największych planetariów na świecie - poinformował z dumą, dodając, że program obejmie wiele płaszczyzn, tj. kosmos, ewolucję, a nawet rozrywkę muzyczną. Na ekranie w kształcie kopuły, za pomocą naziemnych i satelitarnych teleskopów, będą wyświetlane projekcje astronomiczne. Nie zabraknie również projekcji filmów dokumentalnych i popularnonaukowych, pokazów artystycznych, widowisk muzyczno-wizualnych oraz spektakli naukowych, a to wszystko oczywiście przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Mieszcząca się poniżej ekranu widownia została przygotowana na przyjęcie 140 osób.

Możliwości tego innowacyjnego przedsięwzięcia zachwalała także dr Weronika Śliwa, Kierownik Działu Planetarium CNK - będzie to Planetarium hybrydowe, bowiem oprócz klasycznych funkcji ma także wiele dodatkowych - te podstawowe to oczywiście ogólny pogląd nieba, który widzowie przeżyją niemal zanurzając się w projekcji, a dzięki otaczającemu ich obrazowi praktycznie poczują się jego częścią. Wrażenie tego "głębokiego zanurzenia" wzmagać będzie dodatkowo dźwięk Digital 5.1 Surround Sound System. Stanie się to możliwe dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły ekranowi sferycznemu o średnicy ok. 16m, sięgającemu prawie podłogi. Projektor wyświetli 20 mln. gwiazd na obu półkulach nieba, podczas, gdy gołym okiem można ich dostrzec nie więcej, niż 3 tysiące. Funkcje dodatkowe Planetarium to przede wszystkim projekcje cyfrowe. Widzowie będą mieli okazję m.in. przelecieć między planetami, zajrzeć do komórek organizmu, zobaczyć dno oceanów, czy odwiedzić piramidy Majów. Dodatkowo będzie działało profesjonalne studio do tworzenia własnych pokazów.

Warto nadmienić, że Planetarium nastawione jest na szeroki target odbiorców. Seanse przeznaczone są dla absolutnie wszystkich grup wiekowych- przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, młodzieży, dorosłych i seniorów. Miejsce przygotowuje się na przyjęcie szukających rozrywki , tzw. młodych dorosłych. - Organizowane będą koncerty, głównie muzyki popularnej, połączone z projekcjami o aspekcie popularnonaukowym - informuje dr Śliwa.

Maciej Ligowski z Działu Planetarium Centrum Nauki Kopernik opowiada o technicznej stronie obiektu - Planetarium wyposażone zostało w cyfrowy system projekcyjny o wysokiej rozdzielczości 12 mln pikseli, to aż 6 razy więcej, niż standardowa telewizja HD - informuje z nieukrywanym zadowoleniem, i dodaje, że obraz będzie wyświetlany płynnie na całej kopule. Ponadto działać będzie system laserowy z ponad 50 lustrami.

Czytaj także:
* Centrum Nauki Kopernik triumfuje. Odwiedziło je już 103 tys. osób
* Centrum Nauki Kopernik. Co nowego w 2011 roku?
* W maju Warszawa przeżyje najazd uczonych

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Wyposażenia +Nieba Kopernika+ dostarcza wyłoniona w europejskim przetargu amerykańska firma Sky Skan Europe GmbH. Jej przedstawiciel, Glenn Smith, jest podekscytowany możliwością tworzenia czegoś "od zera", bowiem firma zajmuje się zazwyczaj renowacją istniejących już obiektów. - Zatrudniamy 15 inżynierów i dodatkowo astronomów, chcemy wiernie odtwarzać rzeczywistość i stworzyć tu jedno z największych na świecie i najbardziej zaawansowane Planetarium w Europie - poinformował Smith, a następnie przeszedł do zaprezentowania wizualizacji powstającego miejsca.

Widzowie zasiądą w wygodnych fotelach, ich kąt oparcia dostosowany jest do miejsca, w którym widz się znajduje. Prezenterzy znajdują się z tyłu teatru w pokoju reżyserów, lub swobodnie chodzą po sali, animując z dowolnego miejsca dzięki specjalnym urządzeniom. Projekcja obejmie m.in. przygotowane wcześniej i zwyczajnie odtwarzane podczas prezentacji gotowe pokazy, projektor może jednak również zabrać widza w podróż po kosmosie w systemie czasu rzeczywistego.

W wyniku podpisania 3-letniej umowy z CNK, wyłącznym partnerem Planetarium został PKO Bank Polski. Dyrektor Biura Innowacji PKO BP, Michał Macierzyński, pochwalił nowatorskie pomysły twórców i organizatorów - Planetarium będzie doskonałym miejscem do nauki nie tylko dla najmłodszych. Ta inwestycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków popularyzacji wiedzy - twierdzi.

Zakup oraz instalacja całej aparatury wraz z wyposażeniem Planetarium wyniosły blisko 10 mln zł i zostały sfinansowane w ramach rządowego programu wieloletniego, prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto