Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Sztuki Współczesnej - wystawa Marthy Rosler

Karolina Kowalska
Martha Rosler w Centrum Sztuki Współczesnej
Martha Rosler w Centrum Sztuki Współczesnej Leszek Szymański
Wystawa Marthy Rosler w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Prace amerykańskiej artystki Marthy Rosler poświęcone są m.in. tematyce polskiej tożsamości narodowej, ekologii, gender czy migracji. Od dziś możemy oglądać je na wystawie "Poradnik dla zagubionych".

Centrum Sztuki Współczesnej - wystawa Marthy Rosler

Wystawa "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce" w Centrum Sztuki Współczesnej składa się z dwóch części. Pierwsza jest wyborem najważniejszych prac Marthy Rosler - fotomontaży, filmów wideo i fotografii - powstałych od lat 70. XX w. i dotyczących tematyki antywojennej, feministycznej oraz podróżniczej. Ich zasadniczą część tworzy cykl fotomontaży odnoszących się do wojen w Wietnamie i Iraku oraz tematyki kobiecego ciała.

- Dla artystki kluczowa jest przede wszystkim praca samym obrazem. Interesuje ją ich skutek społeczny oraz obraz, który istnieje w popkulturze, rzeczywistości oraz będący częścią tego, co nas otacza - opowiada kuratorka wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej, Kaja Pawełek.

Zasadnicza część ekspozycji w Centrum Sztuki Współczesnej została specjalnie przygotowana na warszawską wystawę i - jak podkreślają organizatorzy - może ulegać przekształceniom podczas jej prezentacji. - To tytułowy "poradnik" skupiony wokół tematów wybranych i zdefiniowanych przez artystkę, która realizuje je wspólnie z grupą współpracowników. Są oni koordynatorami tych tematów i organizują wspólnie z nią towarzyszące wystawie wydarzenia, otwarte dla publiczności, w formie debat, spotkań i performansów z udziałem aktywistów, edukatorów i ekspertów - dodaje Pawełek.

Ta część wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej została zaaranżowana wspólnie z architektami z grupy projektowej Centrala, jako "pewnego rodzaju zestaw symbolicznych obiektów", które mają reprezentować poruszane na wystawie tematy.

Wśród prezentowanych w Centrum Sztuki Współczesnej eksponatów znalazła się kasa z supermarketu symbolizująca temat "Praca" oraz przenośne stanowisko bankowe odnoszące się kwestii ekonomicznych. Umieszczony w przestrzeni wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej szlaban reprezentuje kwestię migracji, podwieszony fragment dachu odnosi się do problematyki mieszkalnictwa, zaś skrzynia do transportu dzieł (z eksponatem w środku) symbolizuje temat sztuki.

Ustawiona w rogu sali wystawowej Centrum Sztuki Współczesnej nadmuchana "rakieta kosmiczna" w barwach biało-czerwonych ma stanowić pretekst do rozmowy o tożsamości polskiej i jej rozwoju, profesjonalne stanowisko do makijażu symbolizuje problematykę gender, a hałda węgla, która ma zostać wyeksponowana na środku pomieszczenia ma się łączyć z tematyką środowiska i ekologii.

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej znalazł się również rodzaj drewnianego parawanu ułożonego w kształt sześciokąta symbolizującego gwiazdę Dawida.

Celem połączenia tych różnych zagadnień ma być "uwidocznienie istniejącej sieci powiązań procesów - włączając czynniki ekonomiczne, kulturowe, ideologiczne i polityczne - kształtujących rzeczywistość społeczną i polityczną".

Wystawa "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce" będzie czynna do 18 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto