Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań na rynku wtórnym Warszawy przed wiosną

Artur Osak
Według danych serwisu Dom.Gratka.pl, im bliżej wiosny, tym więcej osób poszukuje mieszkania do kupna. Obecnie jest to blisko 7 proc. więcej zapytań niż na początku roku. Brak rządowego programu „Rodzina na swoim” nie zniechęca poszukujących.

Tendencje zakupowe na rynku nieruchomości są dyktowane porami roku. Po zimowym zastoju rynek zwykle budzi się na dobre do życia w drugiej połowie marca i to zwykle w tym miesiącu biura pośrednictwa w nieruchomościach notują gwałtowny wzrost zawieranych umów sprzedaży.

- W niektórych latach marzec był miesiącem o rekordowej wręcz liczbie transakcji - mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse&Partnerzy S.A.

Zobacz też: Warszawa: Zobacz zdjęcia zimowego Grochowa
Wypowiedzi pośredników w obrocie nieruchomościami świadczą, że zjawisko ożywienia na rynku mieszkaniowym jest wyraźnie widoczne i wynika z nie tylko z faktu, iż ludzie wraz z polepszeniem otaczającej aury mają większą chęć na gruntowane zmiany w swoim życiu, ale przede wszystkim, dlatego że coraz większa liczba mieszkań ma ceny, które mogą ulegać znacznej negocjacji, a taką świadomość mają klienci kupujący.

- W tym roku nabywcy mieszkań stoją na uprzywilejowanej pozycji. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła niedawno kolejny raz stopy procentowe, więc można liczyć na nieco tańsze kredyty. Szeroki wybór ofert i spadające ceny mieszkań to kolejne przesłanki, ku temu, że wiosna na rynku mieszkaniowym będzie naprawdę gorąca – dodaje Marcin Jańczuk.

Zobacz również: Największe dziury w warszawskich ulicach. MAPA dziur w drogach [ZDJĘCIA]

Warszawskie mieszkania na rynku wtórnym pozostają nadal najdroższe w Śródmieściu. W prezentowanym zestawieniu w tej lokalizacji najdroższe są mieszkania dwupokojowe ze średnią ceną ofertową 14 513 zł za m. kw. z nowego rynku wtórnego (mieszkania wybudowane w latach 2000 – 2012). Na drugim biegunie cen - lokale najtańsze – znajdziemy w Wesołej i na Białołęce.

Z analiz serwisu Dom.Gratka.pl struktury mieszkań na stołecznym rynku wtórnym, ponad 60 proc. lokali stanowią te wybudowane przed rokiem 2000. Niespełna 40 proc. pochodzi z nowego rynku wtórnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby poszukujące mieszkań na rynku wtórnym nie mają zdecydowanych preferencji co do wieku mieszkania.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto