Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew na Woli wypiękniała. Zabytek jest prawdziwą perełką Warszawy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu remontu wieży cerkwi na warszawskiej Woli. Jak ujawniono - prace były współfinansowane z budżetu miasta. Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka powoli odzyskuje dawny blask. Szczegóły w artykule poniżej.

Choć wolska cerkiew jest jedną z zaledwie dwóch świątyń prawosławnych, które przetrwały do dziś w swej pierwotnej formie - w opinii Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków - jest mało znanym zabytkiem. Remont budowli powstałej w pierwszej połowie XIX wieku rozpoczął się w 2018 r., tuż po objęciu parafii przez nowego proboszcza. Szeroko zakrojone prace objęły zarówno świątynię jak i jej otoczenie (m.in. cmentarz prawosławny).

Rewitalizację współfinansowaną m.in. z budżetu miasta rozpoczęto od najpilniejszych prac - w tym wypadku wykonaniu izolacji zapobiegającej powstawaniu wilgoci. Z kolei w roku 2019 rozpoczął się generalny remont wieży wraz z kopułą. Według ekspertyz właśnie ten element konstrukcji uległ osłabieniu - zarówno murów wieży jak i drewnianej kopuły.

Najpierw wykonano niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne między innymi taśmami z włókien szklanych, a także wymianę części spróchniałych drewnianych elementów więźby kopuły. Następnie przeprowadzono prace na zewnątrz, tj. renowację zniszczonego przez czas sztukatorskiego wystroju elewacji w postaci motywów roślinnych okalających wieżę pod kopułą oraz okładziny z płytek klinkierowych występujących na całej powierzchni ścian zewnętrznych - wyjaśnia Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z REMONTU WOLSKIEJ CERKWI

Cerkiew na Woli wypiękniała. Zabytek jest prawdziwą perełką Warszawy

Po rozpoczęciu prac - ustawieniu rusztowań i usunięciu wtórnych warstw malarskich - na jaw wyszło jak bardzo zniszczone są roślinne motywy ozdobne. Elementy wykonane z narzutu sztukatorskiego wymagały całkowitego odtworzenia. Ponadto w trakcie remontu odkryto pierwotną kolorystykę zdobień. Okazało się, że początkowo ich barwa była piaskowo-żółta, a nie jak dotychczas zbliżona do białej.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto