Chaplin w teatrze

Materiał informacyjny Teatru Żydowskiego
Udostępnij:
Na scenę Teatru Żydowskiego wraca "Chaplin" - sensacyjny portret gwiazdy kina, ikony popkultury. Spektakle już 1, 2, 3 i 4 grudnia w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy. Al. Niepodległości 141a.

Charlie Chaplin, a według agentów wywiadu Israel Thornstein, był prawdopodobnie najsławniejszym Żydem w historii, który w rzeczywistości nie był Żydem. Jego „żydowskość” jest zarówno tematem pracy Hannah Arendt poświęconej różnym występującym w kulturze figurom Żyda, jak i nazistowskiej książki „Żydzi na nas patrzą”. Wizerunek Chaplina wykorzystano również w nazistowskim filmie propagandowym „Odwieczny Żyd”. W żydowskiej encyklopedii Charlie Chaplin opisany jest jako żydowska gwiazda filmowa. Oprócz tego według amerykańskiego wywiadu i różnych tamtejszych związków patriotycznych Charlie Chaplin był niebezpiecznym komunistą, wywrotowym działaczem, wichrzycielem zagrażającym amerykańskim wartościom moralnym, a nawet gospodarce.

Spektakl gra motywami z filmów Chaplina oraz formami zapożyczonymi z operetki i musicalu. Podstawą do jego stworzenia były materiały FBI, tysiące stron, które agenci na czele z twórcą i szefem FBI Edgarem Hooverem, zebrali przez trzydzieści lat, śledząc niemal każdy ruch Chaplina. Spektakl stara się zbadać, jak nic nieznaczące informacje, wydarzenia, zbiegi okoliczności nabierają znaczenia i stają się narzędziami używanymi w ideologicznych rozgrywkach. W jaki sposób niełączące się ze sobą sprawy, takie jak domniemane pochodzenie, domniemana działalność polityczna, domniemany skandal obyczajowy, zostają powiązane i tworzą spójną tożsamość wroga: Żyda, komunisty, gorszyciela.

"Chaplin jest nie tylko sprawnie zrealizowanym, sensacyjnym portretem historycznej postaci. Twórcy zadbali o to, co dla Teatru Żydowskiego szczególnie ważne, co sprawia, że jego rozsiane po warszawskich scenach spektakle mają swoją wagę – a sam Teatr ma przed sobą daleką od muzealnego wymiaru przyszłość. Janiczak i Rubin aktualizują, szukają powiązań." - pisał o spektaklu Dominik Gac na portalu krytyki teatralnej Teatralny.pl

Bilety dostępne na stronie: http://teatr-zydowski.art.pl/spektakle/chaplin

Dodaj ogłoszenie