Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą przeprowadzić rewolucję w zasobach komunalnych Warszawy. "Stolica będzie jak 15-minutowe miasto"

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Łukasz Kowalski
Burmistrzowie dwóch warszawskich dzielnic proponują, aby przeznaczyć środki z Krajowego Planu Odbudowy na budowę mieszkań komunalnych w zabytkowych miejskich kamienicach. - Tylko w Śródmieściu i na Woli mogłoby powstać 1340 nowych mieszkań, a 86 budynków odzyskałoby dawny blask - twierdzą. Mieszkania mogłyby wynajmować młode osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Szczegóły w tekście poniżej.

Krajowy Plan Odbudowy. Miasto wyremontuje stare kamienice?

Czy miasto wyremontuje mieszkania w starych kamienicach, a następnie odda je mieszkańcom? Burmistrzowie Śródmieścia i Woli proponują by przeznaczyć środki z Krajowego Planu Odbudowy na budowę mieszkań komunalnych w zabytkowych miejskich kamienicach. Tylko w Śródmieściu i na Woli mogłoby powstać 1340 nowych mieszkań, a 86 budynków odzyskałoby dawny blask. - Filarem stabilnej gospodarki jest obywatel, który nie obawia się utraty miejsca zamieszkania w przypadku zawirowań na rynku - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy mają być inwestowane w 5 obszarach. 18,6 miliarda złotych ma być przeznaczone na odporność i konkurencyjność gospodarki. 15 kwietnia Rada Warszawy wykazała, że rządowy projekt planu odbudowy pomija problemy 40% mieszkańców Polski – nie ma w nim żadnych priorytetowych zadań dla dużych miast.

W Warszawie jak w Paryżu

Miejscy radni w przyjętym stanowisku zwrócili uwagę, że jednym z możliwych sposobów na wykorzystanie finansowania z KPO, mógłby być program podobny do – zgłoszonego w ramach tego samego instrumentu – paryskiego pomysłu na miasto 15-minutowe, w którym władze będą realizować inwestycje umożliwiające przemieszczanie się w nie więcej niż kwadrans pomiędzy mieszkaniem, miejscem pracy, czy też punktami usługowymi.

- Lokalizowanie mieszkań dla młodych i aktywnych zawodowo w centrum to również szansa na ograniczenie zanieczyszczeń w mieście. To mniej kursów autobusów, metra czy tramwajów - dodaje Mariusz Budziszewski, radny Warszawy.

Kto otrzymałby mieszkanie?

Rewolucyjne podejście do zasobu komunalnego ma się opierać na remontowaniu m.in. zabytkowych budynków i lokowaniu w nich głównie młodych osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Inicjatywa nie dotyczy wyłącznie stolicy, ale także innych większych miast. - Lokalnie doskonałym przykładem takiego budynku jest kamienica przy Ciepłej 3 w 2016 r. wpisana do rejestru zabytków, a w której mieszkał ksiądz Skorupko. Przeznaczając pieniądze na remont ochronimy zabytek, ale i zwiększymy pulę mieszkań na wynajem - informuje burmistrz Strzałkowski. Zmiany te, będą bardzo znaczące.

ZOBACZ TEŻ: Aż dziewięć nowych kierunków z Lotniska Chopina. Gdzie można polecieć z Warszawy na urlop?

Dziś Warszawa planuje do 2030 r. wybudować ok. 1600 mieszkań. Wdrożenie postulatu burmistrzów pozwoliłoby poszerzyć miejski plan o nawet 1340 mieszkań – 900 na Woli oraz 440 w Śródmieściu. Projekt ten kosztowałby 535 mln zł w części wolskiej i 265 mln zł w części śródmiejskiej. Całkowity czas realizacji prac wyniósłby maksymalnie 6 lat.

– Warto mieć na uwadze, że wskutek szeregu rządowych decyzji, stołeczny budżet nie znajduje się w najlepszej sytuacji. Szukając oszczędności, zostaliśmy jako samorząd zmuszeni do odsunięcia w czasie wielu inwestycji lub wręcz odstąpienia od nich. Jeśli władze krajowe nie przychylą się do naszego pomysłu, to może się okazać, że jedynym wyjściem będzie sprzedaż zabytków, na których utrzymanie nas po prostu nie stać. Taki los może czekać kamienicę przy ul. Kruczej 3 czy też oficynę Brackiej 5 – podsumowuje burmistrz Ferens.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto