Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chmielna nabrała nowego blasku

Kasia Rożko
Zamiast zdziczałych krzewów nowe nasadzenia będą składały się m.in. z berberysów
Zamiast zdziczałych krzewów nowe nasadzenia będą składały się m.in. z berberysów materiały prasowe
Chmielna, najpopularniejszy deptak w Warszawie, nabrała nowego blasku. Zakończył się remont placyku przy ul. Chmielnej 8-14.

Przestrzeń skweru została uporządkowana zgodnie z wybraną w ramach konsultacji społecznych koncepcją pracowni GordoStudio, na podstawie której opracowany został projekt wykonawczy.

Remont prowadzony był we współpracy z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Fundacją "Cepelia".
Kompleksowo wyremontowana została nawierzchnia z płyt i kostki kamiennej o powierzchni ok. 960 mkw.

Na klomb położony w centralnej części skweru wprowadzono ścieżkę z płyt kamiennych oraz elementy małej architektury - drewniane siedziska na okalającym klomb murku oraz wewnątrz klombu trzy siedziska w formie kubików.

Zamiast wyrośniętych i zdziczałych krzewów zasłaniających wnętrze dziedzińca wprowadzono nowe nasadzenia złożone z roślin charakteryzujących się znacznie niższym wzrostem, takich jak: berberys w odmianie Atropurpurea nana, tawuła japońska, trzmielina Fortunea czy kosodrzewina. W sumie posadzono 582 krzewy.
Nasadzenia z wielobarwnych krzewów i schody prowadzące na klomb zostały podświetlone. Od strony budynku Chmielna 10 postawione zostały nowe latarnie. Remont obejmował również będące w administrowaniu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami schody prowadzące do budynku Chmielna 10, które obłożone zostały kamiennymi płytami. Część schodów została przebudowana na pochylnię dla osób niepełnosprawnych.

Ulica Chmielna powstała jako droga rozdzielająca grunty augustianów i księży misjonarzy. Przed połową XVIII wieku istniała jako wąska uliczka na odcinku Nowy Świat - Szpitalna; dalszy odcinek w kierunku zachodnim przechodził w polną drogę. Już ówcześnie nazywano ją Chmielną; miano to pochodzi od gruntów Chmielnik, przez które biegła, zmierzając ku wsi Wielka Wola.

W czasach PRL ulicę rozsławiła uliczna Orkiestra z Chmielnej, kontynuująca w swych piosenkach tradycję warszawskiej gwary i folkloru.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto