Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorego nie musi boleć

Redakcja
Oddział Chirurgii Naczyń w szpitalu klinicznym nr 4 przy ul. Jaczewskiego jest pierwszą placówką medyczną w Lublinie, która otrzymała certyfikat "Szpital bez bólu". To oznacza, że wszyscy pacjenci, którzy trafią na leczenie do tej jednostki mogą liczyć na skuteczne uśmierzanie bólu towarzyszącego chorobie i leczeniu operacyjnemu.

Oddział Chirurgii Naczyń , którym kieruje dr hab. Andrzej Wolski długo przygotowywał się do wprowadzenia nowoczesnych standardów walki z bólem. - Cały personel kliniki, 13 pielęgniarek i 6 lekarzy, musiał przejść specjalne szkolenie - mówi Małgorzata Mazur, zastępca pielęgniarki oddziałowej.

Wprowadzenie nowoczesnych metod uśmierzania bólu wymaga bowiem zmiany dotychczasowego postępowania. Chory już w momencie przyjęcia na oddział szczegółowo pytany jest o natężenie odczuwanego bólu. Takie pytania zadaje mu się kilka razy dziennie, by ocenić, na ile skuteczne są podane środki . Pomiary odczuwanego natężenia bólu notowane są w specjalnej karcie. Prof. Jan Dobrogowski, szef Polskiego Towarzystwa Badania Bólu podkreśla, że te wszystkie działania przyczyniają się do poprawy komfortu leczenia.

- Dzięki nim w zapomnienie może odejść przekonanie, że po operacji musi boleć - dodaje prof. Dobrogowski.

Procedury leczenia bólu są standardem w krajach Unii Europejskiej, w Polsce są nadal wyrazem "dobrej woli" szpitala. Dlatego, jak szacują eksperci, wciąż u ok. 60 proc. polskich chorych ból nie jest łagodzony we właściwy sposób.

Tracą na tym nie tylko zmagający się z cierpieniem pacjenci, ale i same szpitale. Źle leczony lub nieleczony ból pooperacyjny może być przyczyną poważnych powikłań i przedłużać pobyt w szpitalu. Dłuższa hospitalizacja oznacza zaś dodatkowe koszty dla placówek medycznych.

Tylko trzy na całej Lubelszczyźnie

Pierwszą placówką medyczną na Lubelszczyźnie, która zdobyła certyfikat "Szpital bez bólu" był SPZOZ w Parczewie. Stało się to dopiero jesienią ubiegłego roku. Nowoczesne standardy walki z bólem zdecydowały się wdrożyć u nas jeszcze tylko dwa szpitale, właśnie szpital kliniczny nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie oraz szpital w Krasnymstawie. Do tej pory w całej Polsce skuteczniejsze metody uśmierzania bólu u chorych wprowadziło ok. 50 placówek medycznych. To mało. Eksperci szacują, że u ok. 60 proc. polskich pacjentów ból nie jest łagodzony we właściwy sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto